Ešte v novembri 2019 sa objavili informácie, že Rusko plánuje zakázať predaj všetkých elektronických zariadení, v ktorých nebudú predinštalované tamojšie aplikácie. Aj keď tomu Apple dlhodobo vzdorovalo, jedná sa o obrovský trh, ktorý si nemôže dovoliť len tak stratiť. Ruská vláda teda získala zo strany Applu ústupok, no všetko za prísnych podmienok.

V praxi to znamená, že od budúceho mesiaca môžu kompetentní predinštalovať aplikácie na všetky iPhony, iPady a ďalšia zariadenia, medzi ktoré budú zrejme patriť aj počítače Mac. Vyplýva to z nového zákona.

Rusi ponúkajú pre iPhone aj antivírus

Používatelia sa pri prvotnom nastavení svojich smartfónov a tabletov stretú s vyskakovacím oknom, ktoré bude obsahovať ruské webové prehliadače, antivírus (táto položka nás v redakcii pobavila), Messenger, e-mailových klientov a ďalšie apky, ktoré si môžu nainštalovať. Zoznam utvorí ruská vláda.

Celé to bude našťastie fungovať na báze dobrovoľnosti, čo znamená, že používatelia budú môcť zrušiť výber apiek a individuálne si tak zvoliť softvér, ktorý chcú a ktorý nechcú. Operačný systém bude samozrejme pracovať v rámci všetkých bezpečnostných opatrení rovnako, ako doteraz.

Pokiaľ si niektoré aplikácie nainštalujete a potom ich už nebudete chcieť, vždy sa budú dať odinštalovať rovnako, ako všetky ostatné aplikácie tretích strán, ktoré sú stiahnuté z App Store a prešli prísnym schvaľovacím procesom.

Apple konalo pod silným tlakom

Samotná informácia o čiastočnej spolupráci medzi ruskou vládou a Apple nás trochu prekvapila, nakoľko vieme, ako táto firma vždy tvrdo bojovala proti zásahu iných strán do jej operačných systémov a platforiem.

Na strane druhej však konala pod silným tlakom a aj tak sa podarilo vyjednať podmienky, ktoré môžeme považovať za pomerne férové. Rusi si budú môcť nainštalovať vládne aplikácie, no tak isto ich môžu preskočiť, respektíve odmietnuť. Všetko teda stojí na používateľoch.

Len tak pre porovnanie, konkurenčný Android je v tomto smere oveľa „benevolentnejší“. Dá sa povedať, že je štandardom, aby bol smartfón nosičom predinštalovaných aplikácii, prezývaných ako „crapware“ – nie vždy je to ale samozrejmosť.

Legislatíva vstupuje do platnosti 1. apríla 2021 (presne na 45 narodeniny spoločnosti Apple). Apple pôvodne vyhlásilo, že ak nový zákon naozaj príde, opustí ruský trh. Po niekoľkomesačných rokovaniach však tento tón rázne stlmilo. Napíšte nám do komentára, čo si o tom celom myslíte vy. Budeme radi za všetky vaše názory a postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.