Spoločnosť Apple je v priebehu roka vyšetrovaná mnohými krajinami a úradmi po celom svete. Najnovší prípad pochádza z Európy, konkrétne z Francúzka. Tamojší úrad pre hospodársku súťaž informoval spoločnosť Apple, že voči nej zahájil oficiálne vyšetrovanie. Téme sa venoval portál 9to5mac.

Hlavným dôvodom vyšetrovania by malo byť protizákonné postavenie spoločnosti Apple, ako hlavného prevádzkovateľa internetového obchodu App Store. Firma mala konkrétne negatívne ovplyvňovať ďalšie reklamné spoločnosti, ktoré na ňu podali sťažnosť. Podľa týchto štyroch francúzskych firiem spoločnosť Apple nelegálnym spôsobom zastavila možnosť zbierania osobných údajov o svojich používateľoch, pomocou ktorých bolo možné nastavovať kampane.

Podľa francúzskeho úradu pre hospodársku súťaž je preto spoločnosť Apple obvinená zo svojho dominantného postavenia na trhu a to zavedením diskriminačných, neobjektívnych a netransparentných podmienok pre využívanie osobných údajov na reklamné účely. Samotné vyšetrovanie by malo umožniť spoločnosti uplatnenie práva na obhajobu.

Apple sa bráni. Regulačné orgány ho v minulosti chválili 

Spoločnosť Apple však nezostala celkom ticho a na celú situáciu stihla reagovať pre redakciu magazínu 9to5mac.

Vo svojom oficiálnom stanovisku uviedla, že v minulosti bola paradoxne regulačnými orgánmi pozitívne hodnotená za svoje zásady voči ochrane osobných údajov.

Apple tiež zdôraznilo, že vo svojich reklamných systémoch, ktoré sa nachádzajú napríklad v App Store, kladie silný dôraz na čo najvyššie štandardy, týkajúce sa ochrany osobných údajov.

Pokiaľ chce používateľ prijímať personalizovanú reklamu, musí na to najskôr udeliť svoj digitálny súhlas. V opačnom prípade sa mu zobrazovať nebude a to vadí francúzskym reklamným spoločnostiam.

Loopi
REKLAMA

Čo si myslíte o tejto žalobe a vyšetrovaní vy? Dajte nám vedieť do komentára.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo nové beta verzie systémov iOS 15.6 a iPadOS 15.6
Môže ťa zaujímať
- Reklama -