To, že jablková spoločnosť vykazuje rok od roka čoraz väčšie zisky nie je žiadnym prekvapením. Na európskom trhu so smartfónmi sa jej však podaril naozaj husársky kúsok hodný uznania. Podľanajnovších správ zaznamenala spoločnosť Apple v minulom roku až 25% nárast, čo výrazne prevyšuje celkový 8% nárast všetkých ostatných značiek. iPhone tak dosiahol svoj historicky najvyšší podiel na európskom trhu.

Prečítajte si tiež  Európska Únia zakročila proti WhatsAppu. Predmetom konfliktu sú užívateľské dáta

Rok 2021 bol pre európsky trh so smartfónmi doslova horskou dráhou. Komplikácie spôsobené pandémiou COVID-19 dopĺňala aj mnohokrát spomínaná kríza s nedostatkom čipov a polovodičov. To sa výrazne podpísalo na nepomere dopytu a ponuky, nielen v prípade jablkových zariadení. Globálny nedostatok komponentov síce rast úplne nezastavil, no dočkali sme sa iba 8% vzostupu.

Apple kraľovalo začiatku aj koncu roka 2021

V predminulom roku, kedy sa pandémia takpovediac ocitla na štarte, bol na trhu zaznamenaný až 14% pokles predaja čo znamená, že trh bol hlboko pod priemernou úrovňou.

V roku 2021 bola zaznamenaná zatiaľ najintenzívnejšia konkurencia medzi jednotlivými producentami smartfónov. Vedúce postavenie na európskom trhu so smartfónmi sa v priebehu roka zmenilo až štyrikrát, pričom niektoré značky zažili svoj najlepší rok z hľadiska predaja v Európe vôbec.

Apple EU

Apple, ktoré sa viezla na úspešnej vlne uvedenia svojho prvého 5G iPhonu, začala rok na vysokej úrovni s trhovým podielom 34 %. Vo februári spoločnosť Samsung uviedla na trh svoj rad Galaxy S21, čo ju automaticky posunulo na vedúcu priečku. Následne sa kormidla na určitý čas chopilo Xiaomi a kolotoč ďalej pokračoval.

Vyvrcholenie prišlo v októbri 2021, kedy nadobro uchmatlo vedúcu priečku Apple, vďaka vysokému dopytu po iPhone 13. Tradične silný koniec roka nakoniec v novembri 2021 ešte viac vyeskaloval, čo prinieslo  spoločnosti Apple historicky najvyšší podiel v Európe.

Smartfón z dielne ktorého producenta ste si v roku 2021 zaobstarali vy? Vybrali ste si jeden z nových modelov iPhone 13 alebo vás viac zaujala konkurencia? Podeľte sa s nami o vaše postrehy a názory v komentároch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -