O tom, že Apple ročne podá stovky či tisíce patentov vie asi každý. Reálne však z týchto patentov použije v bežnom živote len niekoľko. Spoločnosť Apple podala počas minulého roka okolo 2147 patentov.

Spoločnosť Apple podala počas minulého roka okolo 2147 patentov.

Vývojári v Jablkovej spoločnosti skutočne nespia na vavrínoch. Minulý rok sa im podarilo podať celkovo až 2147 patentových prihlášok, čo Apple zaradilo na 11. miesto v rebríčku z USA. Zrátať však presný počet týchto patentov je skoro nemožné. Podľa organizácie OPO to bolo práve 2147 patentových prihlášok. Iná organizácia, ktorá si hovorí IFI ale narátala 2160 patentových prihlášok. Hoci sa teda čísla líšia ide len o minimálny rozdiel. 13 patentov by určite nezmenilo poradie medzi spoločnosťami a Applu by aj tak patrila rovnaká pozícia.

Hlavný problém, prečo k takejto nezrovnalosti vôbec došlo je ten, že tieto patenty nepatria len samotným spoločnostiam ale aj ich dcérskym spoločnostiam. Pri Apple môžeme spomenúť momentálne asi najznámejšiu spoločnosť Beats (po novom aj divízia Intelu avšak tú Apple kúpilo až v roku 2019). Pokiaľ si táto “hudobná časť” Applu podala trebárs 123 patentových prihlášok, zaráta sa to do celkového počtu. Zrátať ale všetky dcérske spoločnosti a ich patenty je dosť ťažké.

Spoločnosť Apple podala počas minulého roka okolo 2147 patentov. Predbehol ho Samsung, Alphabet aj LG. - svetapple.sk

Celkový rebríčkek:

 1. International Business Machines Corp.
 2. Samsung Electronics Co., Ltd.
 3. Canon K.K.
 4. General Electric Co.
 5. Intel Corp.
 6. Alphabet Inc.
 7. LG Electronics Inc.
 8. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.
 9. Microsoft Corp.
 10. Qualcomm, Inc.
 11. Apple, Inc.

Ako môžete vidieť v tabuľke vyššie, nad Applom sa na 9. mieste umiestnil kedysi najväčší konkurent, spoločnosť Microsoft. 7. mieste spomedzi konkurentov obsadila spoločnsoť LG a 6. miesto potom firma Alphabet (Google). Azda najväčší rival Applu na poli spotrebnej elektroniky Samusng obsadil druhú priečku. Na prvom mieste je spoločnosť International Business Machines Corp teda IBM.

- Reklama -

Ak vás zaujíma aj to, koľko bolo týchto patentov dokopy tak podľa štatistiky v roku 2018 firmy podali až 307 759 prihlášok. Ak sa vám to zdá extrémne veľa oproti roku pred tým, teda 2017 je to približne o 3,5% menej. Samotné Apple zaznamenalo pokles podaných patentov o 3,6%. Zdá sa teda, že všetky firmy postihlo “menej kreatívne obdobie”.

Samozrejme, hoci Apple podalo viac ako 2000 patentov počas minulého roka, reálne z nich môže využiť maximálne desiatky. Firmy si ale patenty podávajú aj kvôli tomu, aby vlastnili technológie a konkurencia nemohla prísť s niečim, čo oni plánujú ešte len predstaviť. Často krát sa to síce dá obísť, ale pokiaľ sa to nepodarí, spoločnosti dokážu vysúdiť slušné peniaze.

Spoločnosť Apple podala počas minulého roka okolo 2147 patentov. Predbehol ho Samsung, Alphabet aj LG. - svetapple.sk
Spoločnosť Apple podala počas minulého roka okolo 2147 patentov. Predbehol ho Samsung, Alphabet aj LG. – svetapple.sk
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here