Apple je asi najznámejšia technologická spoločnosť na svete. Jej produkty poznajú ľudia po celom svete a s radosťou ich používajú. Viete ale o tom, že v minulosti vyrábala aj tenisky? Nedávno sa dostali do dražby. Za ich cenu by ste si mohli kúpiť nové auto.

Tenisky od Apple z 90-tych rokov za cenu nového auta.

Každý deň sa dozvedáme niečo nové. Začiatkom februára sa dostali do dražby vzácne tenisky, na ktorých je vyšité dúhové logo spoločnosti Apple. Tento produkt vznikol začiatkom 90-tých rokov, v spolupráci so spoločnosťou Adidas. Pôvodne mali byť dokonca zavedené do predaja, pre bežných ľudí. Firma to chcela skrátka skúsiť aj v inom, ako technologickom priemysle.

Tenisky však napokon ostali len niektorým zamestnancom Apple a keďže ich nebolo moc, dnes majú obrovskú hodnotu. Asi vás neprekvapí, že sa to všetko udialo v čase, keď na čele firmy nestál Steve Jobs. Ten si v tom období zakladal vlastnú spoločnosť NeXT a pracoval na filme Toy Story.

Menšia smola ohľadom tohto produktu je tá, že sa nepodarilo presne zistiť, koľko sa týchto tenisiek stihlo počas krátkej produkcie vyrobiť. Dobové dokumenty sa už stratili, alebo ich má Apple veľmi dobre schované. Je ale jasné, že dnes veľa párov vo svete nenájdeme.

apple tenisky
Tenisky od Apple z 90-tých rokov za cenu nového auta.

Aj vďaka tomu ide o vzácny zberateľský kus. Ten, o ktorom dnes hovoríme sa objavil v aukčnej sieni Heritage Auctions. Podľa popisu neboli tenisky v úplne dokonalom stave. Okrem toho, že na nich boli viditeľné známky používania, po okrajoch vraj strácali farbu a mali mierne znečistený povrch. Aj keď im to príliš nehralo „do karát“, napokon sa ich podarilo predať až za 10 000$!

Ak si to tak vezmeme, tak namiesto týchto tenisiek by ste si mohli kúpiť napríklad malé mestské autíčko, ktoré by vám prinieslo oveľa viac úžitku. Na druhej strane by ale každým dňom strácalo na hodnote, zatiaľ čo sneakers s dúhovým logom, majú už iba predpoklad rastu. Išli by ste do takejto investície?

apple tenisky
Tenisky od Apple z 90-tých rokov za cenu nového auta.
Prečítajte si tiež  AirPods tretej generácie sa od Pro verzie líšia viac ako sme čakali. Pozrite sa ako vyzerajú zvnútra
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.