24. február 1955. Presne v tento deň sa narodil legendárny vizionár, ktorý svetu ukázal niekoľko revolučných produktov a viedol jednu z najúspešnejších spoločností súčasnosti. Počas svojej karéry zažíl krásne ale zároveň aj veľmi nepríjemné situácie. V osemdesiatých rokoch bol dokonca “vyhodený” z vlastnej firmy. Dnes by ale Steve oslavoval 65. rokov. Pozrite sa spolu snami na niekoľko “revolúcii”, ktoré tu po sebe zanechal.

Steve Jobs bol jeden z najväčších vizionárov histórie, koncom 80-tých rokov stál za revolúciou osobných počítačov.

Nech si hovorí kto chce, čo chce, meno Steve Jobs pozná v roku 2020 skoro každý. Môže za to jeho obrovská spoločnosť, od ktorej máte doma produkty aj vy. Apple je jednoducho trend, ktorý to tu tiahne už viac ako 40. rokov a stále napreduje. Len tak pre zaujímavosť, v súčasnosti sa jedná o druhú najhodnotnejšiu spoločnosť sveta s tým, že prvý je ropný gigant z Ázie.

Steve Jobs založil Apple spolu so Stevom Wozniakom a Ronaldom Waynom ešte 1. apríla 1976. Možno vtedy ešte ani netušil, ako tento pokus s podnikaním dopadne, no čoskoro sa na vlastnej koži presvedčil, že to bol dobrý nápad. Jeho zápal pre technológiu a tiež pre biznis bol jednoducho obrovský a dokázal ľuďom predať nie len produkty, ale aj akúsi myšlienku, s ktorou vznikali.

steve jobs a Steve wozniak
Takto vyzerali začiatky v Apple – svetapple.sk

Nechceme teraz tvrdiť, že Steve Jobs technológiám nerozumel. To vôbec nie. Hlavným inžinierom v prípade prvých zariadení bol ale Steve Wozniak. Jobs potom dohliadal na to, ako to vyzerá a neustále sa snažil presadiť veci, ktoré musel Woz (neskôr s menším tímom) v garáži u Jobsovocv urobiť alebo prerobiť. Podarilo sa. Apple sa stalo veľmi rýchlo jedným z priekopníkov na trhu s osobnými počítačmi.

- Reklama -

Bola to vlastne prvá revolúcia s príchodom počítača Apple I, neskôr omnoho rozšírenejším modelom Apple II a napokon absolútnou legendou z roku 1984, Macinstoshom. Firma zoťala na trhu obrovský úspech. Chvíľu potom ale (po nezhodách s vedením) Steve nečakane opustil Apple, “svoje dieťa” a založil firmu NeXT či Pixar (priamo ju nezaložil ale financoval)

Steve Jobs macinstosh
Steve Jobs by teraz oslavoval 65. narodeniny. Pozrite sa, čo po sebe zanechal…

Obdobie mimo Applu

Odchod sa datuje konkrétne na rok 1985. Bolo to ťažké obdobie nie len pre Steva ale aj pre samotné Apple. Hoci sa spoločnosti bezprostredne potom veľmi dobre darilo, po pár rokoch bolo cítiť, že vo vedení nie je nikto s takým nadšením a zapálením, ako mal pravé Jobs.

Kompetentní mali jednoducho problémy vo veľkom predávať a tak vznikali absurdné, alebo nepoužiteľné produkty. Mohli by sme sem zaradiť určite aj tenisky, ktoré sa nedávno dostali do dražby. Popularita firmy v očiach investorov (ale aj zákazníkov) nezadržateľne klesala a to bol problém.

Steve si však medzi tým “kopal na vlastnom piesočku”. Svoj úspech s Applom chcel dosiahnuž založením inej počítačovej spoločnosti NeXT. Pravda bola ale taká, že hoci firma vyrábala úžasné stroje, nikdy neboli také populárne ako práve tie, ktoré produkovalo Apple.

steve jobs next
Steve to skúšal s firmou NeXT – svetapple.sk

Jobs sa počas toho rozhodol, že skúsi zainvestovať do iného odvetvia a tak finančne vstúpil do štúdia PIXAR. Aj pomocou počítačov NeXT sa stali spoločne priekopníkmi v 3D grafike a netrvalo dlho, kým svetlo sveta uzrel aj legendárny animovaný film Toy Story.

Príbeh hračiek je absolútne kultová záležitosť a v roku 1995 šlo o skutočný 3D vizuálny zážitok, ktorý nebol ani vo svete rozprávok vôbec bežný. Apple ale medzi tým stále viac “krachovalo” (nazývali ho aj potápajúci sa Titanic) a tak kompetentní poprosili Steva Jobsa, či by im neprišiel pomôcť.

steve jobs toystory
Steve Jobs a film Toy Story – svetapple.sk

Jeho odpoveď bola po chvíľke rozhodovania áno, avšak nárokoval si na to, aby sa stal aspoň dočasným výkonným riaditeľom (iCEO). V roku 1997 boli splnené všetky jeho podmienky a tak sa mohol vrhnúť do zachraňovania svojho celoživotného diela. Podarilo sa mu to.

Steve Jobs a jeho revolúcia začiatkom nového tisícročia

Vizionár sa pustil do svojej práce naozaj naplno. Niektoré projekty ako napríklad predchodcu iPadu, PDA Newton úplne stopol a vsadil na jeden jediný počítač, ktorým bol iMac G3. Ten navrhol spoločne s Jonym Ivom (+ svojim novým tímom) a Apple začalo s výrobou už o rok neskôr (1998). No a ako to dopadlo? Samozrejme, že to vyšlo. Práve tento iMac bol prvou veľkou revolúciou, ktorú si ľudia po dlhých rokoch “tápania” zamilovali a Apple sa mohol sústrediť na jeho nástupcu či napríklad na prenosné laptopy (iBook).

Steve Jobs iMac
Tím, s ktorým Steve Jobs koncom 90-tých rokov zachránil Apple – svetapple.sk

Steve Jobs ale začiatkom tisícročia pochopil, že ak sa bude firma uberať len týmto smerom, nikdy nedosiahne to, čo mal tajne v pláne. Portfólio produktov chcel teda rozšíriť o niečo, čo bude dostupné a ľudia to budú používať nestále. V roku 2001 prišiel teda na trh iPod a vo svete spustil neuveriteľný záujem. Hoci jeho cenovka bola na úrovni 399$ (šialene veľa), ľuďom to nevadilo. Nekupovali totiž len hudobný prehrávač, kupovali myšlienku, že vo svojom vrecku nosia 1000 skladieb. V tých časoch to bolo niečo nevídané.

Po boku iPodu prišlo niekoľko ďalších modelov. Jeden z najpopulárnejších bol napríklad iPod mini, ktorý len nedávno oslávil 16. narodeniny. Okrem toho Apple stále predstavovalo počítače a pomaly sa pripravovalo na najväčšiu revolúciu vo svojej histórii. Áno tušíte správne. Hovoríme o prvom iPhone. Steve Jobs ho uviedol na trh ešte začiatkom roka 2007 a okamžite sa stal stredobodom pozornosti. Ľudia ho milovali, pretože spájal telefonovanie, iPod a surfovanie po internete.

Steve jobs iphone
Takto vyzeral prvý iPhone v rukách Steva Jobsa (2007) – svetapple.sk

Nespôsobil len totálny záujem zo strany zákazníkov. Oslovil aj konkurenčných výrobcov, ktorým dal doslova návod na to, ako by mal smartfón v roku 2007 vyzerať. Dodnes ale nikto presný recept nenašiel, nakoľko je iPhone stále považovaný za ten najúspešnejší smartfón histórie a neexistuje žiaden iný model od odlišného výrobcu, ktorý by mu “šliapal na päty”.

O rok neskôr by sme mohli ešte spomenúť príchod MacBooku Air. Je to známe video, ako Steve vkročil na pódium a z obálky vytiahol plnohodnotný a kvalitný hliníkový počítač. Jednou z posledných veľkých revolúcii bol ale určite iPad. Ten prišiel na trh v roku 2010 a bola to vlastne taká zväčšenina iPhonu s 9,7″ displejom. Hoci mu ľudia nerozumeli, nakupovali ho v obrovských množstvách a Apple ho postupne mohlo rozvýjať ďalej.

Takto Steve Jobs v roku 2008 uviedol na trh MacBook Air – svetapple.sk

Zdravotné problémy Steva Jobsa

Ak ste sa dočítali až sem, pravdepodobne ste si všimli, že sme nikde nespomenuli vážne zdravotné problémy, ktorými Steve trpel začiatkom druhého tisícročia a ktorým zároveň aj v roku 2011 podľahol. Už v 2003 bola Jobsovi diagnostikovaná rakovina pankreasu.

Čo sa týka tohto ochorenia, doktori zvyčajne nedávajú pacientom veľkú šancu na prežitie. V prípade vizionára však šlo o veľmi vzácny druh rakoviny, ktorý bolo možné operovať. Po 9 mesiacoch (počas, ktorých sa snažil vyliečiť alternatívnou liečbou a tvrdou diétou) vtedajší CEO Applu podstúpil operačný zákrok. Ten našťastie dopadol úspešne.

Hoci to vyzeralo, že je všetko na dobrej ceste, problémy pokračovali aj naďalej. Jobs v roku 2009 musel podstúpiť transplantáciu pečene, ktorá však tiež dopadla našťastie úspešne. V tomto období už bolo na generálnom riaditeľovi spoločnosti Apple vidieť, že niečo nie je v poriadku (výrazne schudol).

Steve Jobs
Steve Jobs výrazne schudol – svetapple.sk

Mohla za to aj rakovina pankreasu, ktorá sa postupne vrátila a už nebolo možné urobiť vôbec nič. Steve Jobs podľahol tomuto ochoreniu 5. októbra 2011 a nám neostáva nič iné, ako si uctiť jeho pamiatku.

Ak niekto povie, že šlo o jedného z najväčších inovátorov, akí tu boli za posledných 50 rokov, určite sa s tým dá súhlasiť. Svetu dal neskutočne dobré produkty, kvalitnú a prosperujúcu spoločnosť a predovšetkým mladým ľuďom kopec zápalu a elánu, aby robili čo najlepšie to, čo ich baví. Steve Jobs bol jednoducho inšpiráciou pre mnohých a dnes musíme smutne skonštatovať, že technologickému svetu veľmi chýba. Česť jeho pamiatke.

Skúste nám do komentárov napísať nejaký zábavný moment (napríklad z Keynote), ktorý máte so Stevom Jobsom spojený.

Steve Jobs by teraz oslavoval 65. narodeniny. Pozrite sa, čo po sebe zanechal...
Steve Jobs by teraz oslavoval 65. narodeniny. Pozrite sa, čo po sebe zanechal…
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here