Spoločnosť Apple vytvorila internetový obchod App Store ešte v roku 2008 a od tej doby zažíva medzi používateľmi obrovský úspech. Nachádzajú sa tu milióny užitočných apiek, ktoré používame na denne báze a pomáhajú nám v pracovnom ale aj súkromnom živote.

Firma týmto spôsobom vytvorila možnosť, pomocou ktorej sa dajú do iOS a neskôr iPadOS nainštalovať apky od vývojárov tretích strán (to napríklad pri prvom iPhone nefungovalo). Tie prechádzajú prísnou bezpečnostnou kontrolou a na to aby sa dali na platformu vôbec nainštalovať musia spĺňať rôzne kritéria.

Toto sa však pochopiteľne niektorým spoločnostiam a vývojárom nepáči, pretože Apple z tohto „bezpečného prístupu ku zákazníkom“ veľmi dobre profituje (na ich úkor). Problémom sú najmä vysoké, viac ako 30 % poplatky za každý predaj, ktorý sa odohrá či už v App Store alebo v jednotlivých apkách v rámci in-app nákupov.

Ku celej veci sa vyjadril Tim Cook. Ten ľuďom odkazuje, že ak sa im nepáči prístup Apple nech si kúpia Android. 

Riešením by bolo odomknutie ekosystému, vďaka čomu by si používatelia mohli nainštalovať aplikácie do iOS a iPadOS napríklad aj z internetovej stránky vývojárov alebo z iných internetových obchodov, ktoré by rázom konkurovali App Store. No a presne ku tomuto sa vyjadril CEO Apple Tim Cook pre New York Times.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na vydarený koncept iOS 16! Takto by mohol vyzerať ďalší operačný systém od Apple

Podľa jeho názoru má každý používateľ možnosť výberu. Na jednej strane je otvorený Android, kde si viete stiahnuť apku pokojne aj z internetu a na strane druhej je zas iOS, ktorý je veľmi bezpečný, no jeho používanie môže byť v niektorých prípadoch obmedzujúce. Ak vám iPhone nevyhovuje, lepšou voľbou bude Android…

Cook to celé prirovnal ku automobilom. Na trhu sú rôzne autá s rôznymi možnosťami konfigurácie. Predstavte si však, že vo svojom vozidle nemáte žiadne airbagy alebo bezpečnostné pásy. Stále sa dá používať no bezpečnosť je v takomto prípade minimálna. Havarovať s ním by mohlo byť extrémne nebezpečné…

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.