Apple sa už roky usiluje o zisk čo najväčšieho podielu na ázijskom trhu, rovnako ako väčšina popredných hráčov na poli technológií. Náhly nárast popularity iPhonu v Číne za posledné roky má zdá sa svoj dôvod.

Prečítajte si tiež  Tim Cook: Ak si chcete sťahovať obsah z internetu, kúpte si Android

Nové informácie poukazujú na doteraz neoznámenú dohodu, ktorú vyjednal generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook s čínskymi vládnymi predstaviteľmi. Na základe dohody spoločnosť investovala v krajine počas piatich rokov viac ako 275 miliárd dolárov.

Portál The Information, ktorý vyrukoval s týmto tvrdením sa odvoláva na rozhovory a interné dokumenty spoločnosti Apple a uvádza, že dohoda sa začala už v roku 2016. V tom čase Tim Cook pravidelne navštevoval Čínu, aby vyjednával s vládou výnimky týkajúce sa regulačných opatrení, ktoré by mali negatívny vplyv na zisky Apple.

Tim Cook

V priebehu tohto kľúčového roka Cook, ktorý bol architektom dodávateľského reťazca spoločnosti Apple v Číne, osobne podstupoval kroky, ktoré mali zabrániť zamedzeniu služieb ako Apple Pay, iCloud a App Store. Na Cookov pokyn bola podpísaná spolupráca medzi tímom pre vládne záležitosti spoločnosti Apple a čínskou agentúrou pre hospodárske plánovanie s cieľom zlepšiť vzťahy.

Apple si tak investíciou vo výške 275 miliárd dolárov otvoril dvierka na trh so smartfónmi, proti čomu sa vo veľkom búrili domáci výrobcovia. Práve táto investícia mala byť kľúčovým krokom k spopularizovaniu iPhonu v Číne, keď dohoda zahrňovala 5-ročnú výnimku sankcií pre giganta z Cupertina.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTheInformation
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.