Apple patrí medzi najväčšie spoločnosti na svete, a nie je to náhoda. Hoci jej výrobky nie sú úplne lacné a dostupné, vždy urobia rozruch a často zmenia náš pohľad na technológie.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dátum predstavenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 1. 7. 2022)

História spoločnosti Apple siaha takmer päťdesiat rokov do minulosti, ale mnohé z jej najväčších a najrevolučnejších produktov boli uvedené na trh len v posledných rokoch. Vybrali sme tie, s ktorými sme sa stretli až v 21. storočí. Tu je ich zoznam.

- Reklama -

6. iPod – 1000 skladieb vo vrecku (2001)

prvy ipod 2001
Zdroj: Unsplash (Cartoons Plural)

Pre mnohých ľudí je hudobný prehrávač tým produktom, ktorý spoločnosť Apple značne spopularizoval. Keď sa v roku 2001 dostal na pulty obchodov prvý iPod, na trhu už boli aj iné MP3 prehrávače. iPod však robil veci inak.

Či už to bol elegantný dizajn, intuitívne rolovacie koliesko, alebo ikonické biele slúchadlá, práve s týmto zariadením bolo počúvanie hudby „štýlové“. Navyše ste si na jeho disk mohli uložiť až 1000 skladieb, čo bolo na danú dobu nevídané.

Prečítajte si tiež  Prečo hodil Steve Jobs prototyp iPodu do akvária? Tento príbeh vás pobaví

Netrvalo dlho, a iPod presiahol to, na čo bol pôvodne určený. To znamená, že už ste si na ňom nemuseli púšťať iba hudbu ale aj množstvo iného obsahu. Či už šlo o podcasty, filmy alebo hry, celú svoju knižnicu ste si vo svojom vrecku vedeli zobrať prakticky kdekoľvek. A to ľudia milovali.

iPod debutoval s jediným modelom dostupným len v jednej farbe, ale čoskoro sa rozrástol na celý rad produktov, v ktorých si každý používateľ našiel svoj tvar a veľkosť. Hoci je dlhá história iPodu pôsobivá, jeho výroba bola ukončená v roku 2022 po viac ako dvoch desaťročiach. Čísla hovoria jasnou rečou a 450 miliónov predaných kusov sa jednoducho nedá označiť za neúspech.

5. iPhone – prvý „moderný“ smartfón (2007)

iphone 2G Apple 2007 originálny iphone prvý
Zdroj: Unsplash (Mathieu Improvisato)

iPod bol možno najdôležitejším produktom na začiatku tisícročia, no neskôr ho predbehlo ešte dôležitejšie zariadenie, ktoré ťahá spoločnosť Apple do dnešných dní. Ide samozrejme o prvý „moderný“ smartfón, ktorý zmenil spôsob, akým telefonujeme a odpisujeme na správy. Aj zarytý fanúšikov Androidov musí uznať, že prvý iPhone spôsobil revolúciu v mobilných technológiách.

Bolo to jedno z prvých zariadení, ktoré ste mohli používať na surfovanie po plnohodnotných internetových stránkach. Pre mnohých ľudí to bolo zároveň prvé zoznámenie sa s trhmi s digitálnym obsahom, ako je napríklad App Store či iTunes Store.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Zároveň vďaka funkciám, ako sú iMessage a FaceTime, bolo jednoduchšie zostať v kontakte s osobou na druhej strane sveta len vďaka Wi-Fi pripojeniu. Všetko ste navyše mohli ovládať končekmi prstov.

Niet pochýb o tom, že iPhone zmenil svet a bez neho by smartfóny, ako ich poznáme dnes, možno ani neexistovali. Aj preto ho považujeme za ten najdôležitejší produkt, aký kedy Apple predstavilo.

4. Siri – šikovný hlasový asistent, ktorý nevie po slovensky (2011)

Siri iphone x
Unsplash / Omid Armin

Siri, ktorá bola spustená ako exkluzívna funkcia pre iPhone 4S v roku 2011, si rýchlo získala miesto v srdciach mnohých používateľov Apple produktov. Pri uvedení na trh boli ľudia jednoducho ohromení tým, čo táto hlasová asistentka dokázala.

Či už išlo o plánovanie pripomienok, zapisovanie poznámok, alebo dokonca len o kontrolu počasia, Siri to zvláda bez akýchkoľvek problémov. Musíte však na ňu hovoriť v angličtine, pretože po slovensky sa nenaučila do dnešných dní. A to je zásadná výčitka.

Prečítajte si tiež  Siri by mohla byť geniálna. Škoda, že stále nevie po slovensky

Od uvedenia v roku 2011 sa Siri integrovala do mnohých ďalších aplikácií, pribudli nové hlasové možnosti a jazyky a jej schopnosti rozpoznávania reči sa neustále zlepšujú. Hoci väčšina ľudí nepoužíva svoje iPhony výlučne prostredníctvom Siri, pokiaľ ide o vykonávanie rýchlych príkazov, hlasový asistent je spoľahlivý.

V súčasnosti má Siri pôsobivý rozsah funkcií, o ktorých dokáže hovoriť a ktoré dokáže urobiť za vás. Aj keď teda Siri stále nie je sci-fi spoločník s plnohodnotnou umelou inteligenciou, tešíme sa na jej budúcnosť.

3. Apple Watch – konečne poriadne inteligentné hodinky (2014)

Apple watch hodinky
Zdroj: Unsplash (Vựa Táo)

Či už to boli komunikátory Star Trek, alebo hodinky Casio Calculator, ľudia snívali o inteligentných hodinkách celé desaťročia. Všetko sa to zmenilo v roku 2014, keď technologický gigant z Cupertina predstavil Apple Watch. Tie sa v priebehu niekoľkých rokov rozšírili do celého sveta a všetkým konkurentom ukázali, ako to má v tomto odvetví vyzerať.

Prečítajte si tiež  Apple Watch budú monitorovať príznaky Parkinsonovej choroby. Funkcia je už vo vývoji

Nosiť Apple Watch pri behaní alebo cvičení je veľmi jednoduché a zároveň ide o perfektný spôsob, ako si so sebou zobrať pesničky alebo podcasty bez toho, aby ste museli mať vo vrecku iPhone. V kombinácii s AirPods fungujú absolútne príkladne.

Okrem toho je ich integrácia s Apple Pay a Siri dokonalá a sledovanie vášho zdravia vám dáva o dôvod viac, aby ste ich na zápästí nosili počas celého dňa či noci. Už po pár týždňoch od nákupu pochopíte, prečo je ich vlastnenie tak návykové.

2. AirPods – slúchadlá meniace spôsob, akým počúvame hudbu (2016)

airpods pro 2019
Zdroj: Unsplash (Daniel Romero)

Keď sa v roku 2016 objavili na scéne slúchadlá AirPods, rýchlo zmenili spôsob, akým počúvame hudbu. Ľudia už roky snívali o slúchadlách do uší, ktoré nie sú prepojené káblom, no zároveň neboli spokojní s existujúcimi možnosťami, ktoré ponúkal trh.

S mimoriadne úspečným vydaním AirPods však spoločnosť Apple urobila z bezdrôtových slúchadiel nový štandard. Pomohlo tomu aj odstránenie audio konektora z iPhonu 7, ktoré prišlo v tom istom čase.

Prečítajte si tiež  Sú vaše AirPods vhodné na výmenný program? To sa dozviete v tomto článku

AirPods od spoločnosti Apple boli nielen prvými kultúrne prijatými bezdrôtovými slúchadlami, ale stali sa aj zďaleka najúspešnejším produktom vo svojej kategórii.

Spoločnosť Apple využila úspech prvej generácie a rýchlo vydala druhú verziu s lepšou výdržou a bezdrôtovým nabíjaním. Neskoršie modely ako AirPods Pro alebo AirPods 3, priniesli používateľom lepšiu kvalitu zvuku a vylepšenú konektivitu.

1. AirTag – konečne vieme, kde máme kľúče a peňaženku (2021)

airtag 2021
Zdroj: Unsplash (Daniel Romero)

Aby sme boli spravodliví, spoločnosť Apple prišla na scénu so svojim inteligentným sledovacím zariadením trochu neskoro. Firmy ako Tile priniesli podobné produkty už pred rokmi a medzi ľuďmi ich trochu spopularizovali.

Hoci teda AirTag nebol prvým bezdrôtovým sledovacím zariadením na svete, vďaka presnejšiemu sledovaniu a jednoduchej integrácii s iPhonom, či zvyškom ekosystému Apple, je u mnohých ľudí voľbou číslo jedna.

Prečítajte si tiež  Čo robiť, keď pri sebe nájdete cudzí AirTag alebo AirPods, ktoré vás sledujú?

Zatiaľ čo sa väčšina konkurenčných riešení spolieha na malú sieť používateľov, aby ich sledovacie zariadenia fungovali, AirTagy od spoločnosti Apple sa môžu pripojiť k sieti Find My, čo znamená, že takmer každé zariadenie od tohto výrobcu v blízkosti dokáže pomôcť, aby ste s príveskom zostali v spojení, hoci nemá GPS.

Vďaka presnému sledovaniu môžete AirTag ľahko hodiť do batohu, príručnej tašky alebo dokonca do auta a následne pozorovať kde bol a kam má namierené. Je síce pravda, že práve túto výhodu zneužívajú rôzni špekulanti, podvodníci a zlodeji, no to je už iná debata. Ak plánujete niečo sledovať legálne, nikdy to nebolo jednoduchšie.

Apple ide ďalej… 

Takto má vyzerať prvý Apple VR/AR Headset od AppleČi už ide o to, ako technológie vyzerajú, alebo o spôsoby ich používania, niet pochýb, že spoločnosť Apple mala obrovský vplyv na ich vývoj v 21. storočí. Hoci jablková spoločnosť nebola vždy tou, ktorá vynašla určitú kategóriu produktov, jej zariadenia väčšinou patria k tým, ktoré sa najľahšie berú do ruky a používajú. Či už ste fanúšikmi spoločnosti Apple, alebo nie, jej silný vplyv na celý priemysel nemožno poprieť.

Videli sme, ako Apple vydal niekoľko neuveriteľných produktov, ktoré nám všetkým zmenili život a používame ich na dennej báze. Bez akýchkoľvek pochybnosti ale môžeme povedať, že tento technologický gigant má namierené ešte ďalej. Už teraz sa nevieme dočkať noviniek, ktoré uvidíme v najbližšom desaťročí. Ste na tom rovnako?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmakeusof
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.