Európska únia predstavila podrobnosti o svojich plánoch na obmedzenie praktík veľkých technologických spoločností, ktoré narúšajú hospodársku súťaž. Pomocou pravidiel nového zákona o digitálnych trhoch chce EÚ dosiahnuť, aby všetky popredné aplikácie určené na zasielanie a prijímanie správ ako sú WhatsApp, Facebook Messenger alebo iMessage mali interoperabilnú platformu.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako vypnúť iMessage a prečo sa vám to môže hodiť? Tu je odpoveď

Správa digitálnych trhov sa zameriava na spoločnosti, ktoré majú v Európe aspoň 45 miliónov mesačne aktívnych používateľov alebo 10 000 ročne aktívnych firemných používateľov. Zákon o interoperabilite by veľkým hráčom prikazoval otvoriť svoje aplikácie pre menšie platformy.

Hoci sa očakávalo, že protimonopolné právne predpisy budú mať vplyv hlavne na fungovanie obchodu App Store, tie môžu spôsobiť zmeny týkajúce sa iMessage. Zákonodarcovia EÚ sa dohodli, že aplikácie na zasielanie správ dostupné v Európe sa budú musieť otvoriť a spolupracovať s menšími platformami na zasielanie správ. Inými slovami, Európa chce, aby používateľ iMessage alebo WhatsAppu mohol posielať správy používateľovi inej, menšej aplikácie.

Zdroj: AppleInsider

Používatelia malých alebo veľkých platforiem by si tak mohli vymieňať správy, posielať súbory alebo uskutočňovať videohovory naprieč veľkými aplikáciami, čo by im poskytlo väčší záber.

V právnych predpisoch sa tiež bude vyžadovať, aby spoločnosti žiadali od používateľov výslovný súhlas so zhromažďovaním osobných údajov na účely reklamy. Súčasťou návrhu sú aj ďalšie body spojené s ochranou osobných údajov, vyberania predvolených dát a informácií a mnoho ďalšieho.

Prečítajte si tiež  Historický rekord: Apple ako prvé prekonalo trhovú hodnotu 3 bilióny dolárov!

Apple to však so svojimi uzatvorenými systémami bude mať o niečo ťažšie, hlavne ak sa bude chcieť vyhnúť ďalším sankciám. Legislatívu ešte musí dokončiť a schváliť parlament, takže na konečné rozhodnutie si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -