Aj keď sa o tom oficiálne nehovorí, spoločnosť Apple už niekoľko rokov vyvíja svoje vlastné auto, ktoré poznáme pod interným označením Titan. Technologického giganta z Cupertina prezrádza ohromné množstvo únikov a tiež patentových prihlášok, ktoré si nechal v tejto súvislosti registrovať. Ako informuje portál Macrumors, firma už dokonca stihla žalovať aj jedného zamestnanca, ktorý o Apple Car šíril informácie bez akéhokoľvek povolenia.

Konkrétne ide o bývalého pracovníka menom Weibao Wang. Ten bol obvinený za to, že ukradol tajné dáta týkajúce sa Apple Car a následne ich predal do Číny. V obžalobe, ktorú zdieľalo americké ministerstvo spravodlivosti, bol Wang obvinený zo šiestich prípadov krádeže obchodného tajomstva. Tejto trestnej činnosti sa dopúšťal relatívne dávno, medzi rokmi 2016 až 2018.

Weibao Wang pracoval v spoločnosti Apple s algoritmami, ktoré slúžili na urýchlenie procesov anotovania objektov z reálneho sveta. Aj vďaka tomu sa vedel dostať k databázam, ktoré obsahovali ohromné množstvo podrobností o Apple Car.

Absolvoval školenie o utajení 

Pracovník samozrejme ešte pred nástupom na pozíciu podpísal, že bude o všetkom mlčať. Dokonca mal absolvovať školenie o utajení, na ktorom mu mali byť oznámené všetky dôsledky, súvisiace s akoukoľvek krádežou dát. Zrejme mu to ale nič nedalo.

Wangovi sa v roku 2016 podarilo stiahnuť celý zdrojový kód pre Apple Car a aby toho nebolo málo, v roku 2018 ukradol spoločnosti Apple ďalšie podrobnosti o použitom hardvéri. Následne z firmy odišiel.

Upútal na seba pozornosť 

Apple Car
Zdroj: YankoDesign / Mihai Panaitescu

Keď Wang dáta ukradol, prakticky nikto z kompetentných si nevšimol nič podozrivé. Rovnako tak Wang neuviedol, do akej spoločnosti plánuje po odchode z Apple ísť. Napokon sa ale ukázalo, že začal pracovať pre čínsku firmu, ktorá má v USA pobočku, zameranú na vývoj autonómnej jazdy.

Keď toto spoločnosť Apple zistila, skontrolovala protokoly o prístupoch ku dátam a odhalila, že Wang bol s nimi v blízkom kontakte tesne pred svojim odchodom, hoci na to nemal pracovný dôvod.

Stihol utiecť do Číny

Nasledovala domová prehliadka, o ktorú sa postaralo priamo Ministerstvo spravodlivosti (USA), pričom bývalý zamestnanec si v tom čase kúpil jednosmernú letenku zo San Francisca do čínskeho Guangzhou. Následne sa podarilo zistiť, čoho sa Wang dopustil.

Americké úrady vydali na Wanga zatykač, pričom ak bude vydaný a odsúdený, hrozí mu až 60 rokov za mrežami.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Slováci čoraz častejšie vymieňajú Android za iPhone. Zastúpenie iOS na našom trhu dlhodobo rastie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -