Spoločnosť Apple predstavila v roku 2023 po prvýkrát Action Button aj pre iPhone 15 Pro / 15 Pro Max, čím navždy odstránila prepínač tichého režimu, ktorým toto zariadenie disponovalo dlhých 16 rokov. Ikonický prvok nahradil systém, ktorý používateľom umožňuje väčšiu voľnosť v prispôsobovaní si zariadenia ku obrazu svojmu. Azda nikto nečakal, že Apple bude s pridávaním nových tlačidiel pokračovať ďalej.

Ako totiž informuje portál Macrumors, aktuálne prototypy pre iPhone 16 dostali do vienka ďalšie tlačidlo, ktoré sa nachádza na druhej strane, ako Action Button. Konkrétne by malo byť umiestnené niekde pod uzamykacím tlačidlom a cca vo výške slotu pre SIM kartu (ktorý sa nachádza na druhej strane). Podľa úniku toto tlačidlo nebude programovateľné tak, ako Action Button, ale jeho úloha bude pevne daná, čo používateľom zásadne zjednoduší život. No a čo vlastne bude vedieť robiť?

Aj keď je ohľadom tohto tlačidla v súčasnosti relatívne málo informácií, už teraz vieme, že ho spoločnosť Apple označuje pod kódovým názvom: „Project Nova„. To nám síce nič nehovorí, no interné zdroje naznačujú, že oficiálny názov tlačidla by mal byť „Capture Button„. No a z toho sa už dá vyčítať jeho účel, ktorý bude mať v iPhone 16.

Capture Button bude robiť túto užitočnú vec

iPhone 15 Pro
Zdroj: YouTube / Matti Haapoja

Podľa všetkého by mal tento nový prvok slúžiť predovšetkým na to, aby ste so svojim iPhonom dokázali okamžite fotiť bez interakcie s displejom. Kameru budete vedieť cez Capture Button aktivovať už vo vrecku a rovnako s ním stlačíte aj spúšť či aktivujete natáčanie videa.

Dnes si viete túto funkciu naprogramovať aj pre Action Button a z vlastných skúsenosti môžeme napísať, že to funguje veľmi dobre. Tlačidlo si však zablokujete pre iné funkcie, ktoré by ste v ňom možno mali uložené radšej. A aj preto Apple rozmýšľa nad ďalším tlačidlom, ktoré týmto spôsobom odbremení Action Button.

A ak sa vám to zdá, ako hlúposť, netreba zabúdať, že podobný prvok už roky používajú mnohé smartfóny s operačným systémom Android. Dokonca sme ho mali k dispozícii aj na starých Nokiách a ľudia si to pochvaľovali. Prečo by sa to teda nemohlo ukázať aj v iPhone, ktorý sa pasuje do role jedného z najlepších foto-mobilov sveta? Za nás to určite zmysel dáva.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 11 kúpite v zľavách brutálne výhodne. Oplatí sa ešte tento starší model?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -