Niektoré príbehy sú ťažko uveriteľné presne ako ten posledný, o ktorý sa postarala internetová stránka ViceTá tvrdí, že Guilherme Rambo, redaktor online magazínu 9to5mac podplatil v roku 2018 svoj zdroj, s ktorým sa stretol v online „internej“ komunite spoločnosti Apple, kde sa diskutuje o tajných skutočnostiach.

Spomínaným zdrojom mal byť Andrey Shumeyko, v online svete známy pod pseudonymom YRH04E alebo JVHResearch. Ten sa teraz prihlásil a priznal, že pre spoločnosť Apple robil dvojitého agenta. V službách ako Twitter a Discord zdieľal tajné aplikácie, prototypy či návody a príručky.

- Reklama -

Aktívne sa pri tom ale zameriaval na zamestnancov spoločnosti Apple, ktorí boli podozriví z úniku informácií ako aj na novinárov, ktorí mali s týmito osobami dobré vzťahy a v utajenej spolupráci pripravovali nové články a videá.

Úplatok za Bitcoiny

Andrey prezradil magazínu Vice, že komunikoval so špeciálnym tímom v spoločnosti Apple zameraným na zabraňovanie únikom informácií, nazývaným „globálna bezpečnosť„. Jeho úlohou bolo pracovať ako infiltrovaný agent, ktorý následne podával hlásenia.

Práve tu však vstupuje do hry redaktor Guilherme Rambo, ktorý po stretnutí v online komunite ponúkol Shumeykiemu bitcoiny v hodnote asi 500 $. Len tak pre porovnanie, dnes by mali hodnotu zhruba 3 600 $… Výmenou za to dostal informácie o pripravovaných funkciách iPadu Pro.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 exkluzívny únik: Pozrite sa na detaily, o ktorých sa zatiaľ nepísalo

Shumeyko v rozhovore pripustil, že mu Rambo v dávnej konverzácii povedal vetu: „9to5Mac neplatí zdroje“. Netrvalo ale dlho a Shumeyko napísal Rambovi o tom, ako extrahoval údaje z prototypu iPhonu XR, na čo mu Rambo odpovedal, že za to ochotne zaplatí.

Presne týmto spôsobom s vysokou pravdepodobnosťou vznikol aj exkluzívny článok s názvom: „Exclusive: iPad Pro Face ID details, 4K HDR video over USB-C, AirPod-like Apple Pencil 2 pairing, more“, ktorý redakcia 9to5mac zverejnila 10. októbra 2018.

Úplatok vo výške 500 $ pritom nebol nijak extra vysoký no Shumeyko sa preň rozhodol zradiť Apple a urobil presne to, čomu mal vo svojej práci brániť. Tomu sa hovorí nevhodný zamestnanec…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -