Zdá sa, že dni Lightning konektora sa pomaly ale isto blížia ku koncu. Európska únia sa oficiálne dohodla, že do jesene 2024 bude USB-C spoločným nabíjacím portom pre všetky zariadenia. Spojené kráľovstvo však s touto iniciatívou nesúhlasí. Tamojšia vláda nemá v súčasnosti žiadne plány stotožniť sa s požiadavkami EÚ týkajúcimi spoločného nabíjacieho portu. Tak či onak, iPhone s konektorom USB-C je oficiálne na ceste.

Prečítajte si tiež  iPhone USB-C dostane. Európska únia nedáva spoločnosti Apple žiadnu inú možnosť

Hoci by sa mohlo zdať, že jednotný napájací konektor má za úlohu technológie zlúčiť, opak môže byť pravdou. jednou stranou mince je prínos pre spotrebiteľov, no mnohí sa domnievajú, že tento krok výrazne poškodí plynulosť inovácií a vývoj technológií.

Konektor Lightning čaká odchod do dôchodku

Prechod z portu Lightning na USB-C je jedným z najočakávanejších scenárov, ktorému sa však až doteraz spoločnosť Apple úspešne bránila. Lightning od Apple má už 10 rokov a pri svojom debute bol označovaný za moderný konektor pre ďalšie desaťročie, čo napokon aj splnil. Podľa mnohých je však čas, aby port odišiel do dôchodku.

Lightning USB-C

So zavedením USB-C v prípade iPhonov sa však spája aj zrušenie Lightningu v ostatných zariadeniach. Apple nebude mať inú možnosť ako aktualizovať aj slúchadlá AirPods a základný model iPadu.

Portál BBC ale upozorňuje, že podľa dohôd po brexite sa nové nariadenie EÚ bude vzťahovať aj na Severné Írsko. Vďaka tejto dohode budú mať spotrebitelia možnosť vybrať si, či chcú k novým zariadeniam nabíjací kábel alebo nie. Jedná sa o zákon, ktorý má za úlohu znížiť množstvo elektronického odpadu a zároveň snahu o nižšiu uhlíkovú stopu.

USB-C by mohlo doraziť v iPhone 15

Vzhľadom na tlak zo strany EÚ to vyzerá tak, že USB-C sa prihlási do služby s príchodom modelov iPhone 15. Tohtoročná generácia tak bude poslednou, ktorá bude vybavená portom Lightning. Následne si spoločnosť Apple vezme na paškál nové modely slúchadiel AirPods a základný iPad, čím sa definitívne skončí éra Lightningu.

Aký máte názor na prechod na USB-C vo všetkých zariadeniach Apple Vy? Podeľte sa s nami o dojmy v sekcii komentárov pod článkom.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -