Nemožné sa stáva skutočnosťou. Poslanci Európskeho parlamentu tento týždeň drvivou väčšinou hlasov podporili legislatívu, ktorá prinúti spoločnosť Apple zaviesť USB-C port do všetkých iPhonov, iPadov a slúchadiel AirPods predávaných v Európe.

Prečítajte si tiež  Slováci vytvorili prvý iPhone 12 Pro Max s USB-C na svete. Všetko na ňom funguje ako s Lightningom

Návrh sa samozrejme netýka len cupertinského technologického giganta ale prakticky všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky. V praxi to znamená, že úplne všetky nové telefóny, tablety, notebooky, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, náhlavné súpravy, konzoly a prenosné reproduktory budú musieť používať jednotný USB-C port a nie vlastné riešenie. Týmto spôsobom teda Apple pravdepodobne raz a navždy príde (minimálne v Európe) o Lightning.

- Reklama -

Samozrejme, v rámci nových pravidiel budú existovať aj výnimky pre zariadenia, ktoré sú príliš malé na to, aby sa do nich vošlo USB-C. Hovorí sa predovšetkým o inteligentných hodinkách, sledovacích zariadeniach či športovom príslušenstve.

43 členov výboru bolo za a len dvaja proti 

Lightning USB-CVýbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa v stredu hlasoval za podporu tohto právneho predpisu 43 hlasmi, pričom len dva boli proti. Poslanci Európskeho parlamentu v tlačovej správe uviedli, že tento krok zníži množstvo elektronického odpadu, vyrieši udržateľnosť výrobkov a uľahčí používanie rôznych zariadení.

Poslanci vyjadrili aj želanie, aby sa na nových zariadeniach uvádzali jasné informácie o možnostiach nabíjania a aj o tom, či výrobok obsahuje alebo neobsahuje adaptér.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dátum predstavenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 21. 5. 2022)

Vo svojom vyhlásení tvrdia, že to pomôže vyhnúť sa zmätkom a uľahčí to rozhodovanie o kúpe pre spotrebiteľov, ktorí vlastnia viacero zariadení a nie vždy potrebujú ďalšie nabíjačky. Apple odstránil nabíjačku z obalov všetkých iPhonov počnúc iPhonom 12 v roku 2020.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.