Nemožné sa stáva skutočnosťou. Európska únia oficiálne schválila legislatívu, ktorá prinúti spoločnosť Apple zaviesť USB-C port do všetkých iPhonov, iPadov a slúchadiel AirPods predávaných v Európe. Podľa dostupných informácií by mala začať platiť už na jeseň 2024.

Prečítajte si tiež  Slováci vytvorili prvý iPhone 12 Pro Max s USB-C na svete. Všetko na ňom funguje ako s Lightningom

Nový zákon sa samozrejme netýka len cupertinského technologického giganta ale prakticky všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky. V praxi to znamená, že úplne všetky nové telefóny, tablety, notebooky, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, náhlavné súpravy, konzoly a prenosné reproduktory budú musieť používať jednotný USB-C port a nie vlastné riešenie. Týmto pádom teda Apple raz a navždy príde (minimálne v Európe) o Lightning.

Samozrejme, v rámci nových pravidiel budú existovať aj výnimky pre zariadenia, ktoré sú príliš malé na to, aby sa do nich vošlo USB-C. Hovorí sa predovšetkým o inteligentných hodinkách, sledovacích zariadeniach či športovom príslušenstve.

Menej elektronického odpadu

Lightning USB-C

Európska únia verí, že plošné zavedenie nového jednotného konektora v mobilných zariadeniach, zlepší udržateľnosť výrobkov a takisto uľahčí používanie rôznych druhov zariadení. Používatelia sa už nebudú musieť spoliehať na rôzne typy nabíjačiek, pretože všetku spotrebnú elektroniku nabijú za pomoci USB-C konektora.

Dôležité je tiež uviesť, že tento krok bude dávať logiku aj z environmentálneho hľadiska. Ako dopĺňa The Verge, vďaka novému zákonu by mohla Európska únia vyprodukovať až o 11 000 ton elektronického odpadu menej, než v súčasnosti.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Takisto je dôležité uviesť, že Európania rok čo rok míňajú približne 250 miliónov EUR na „zbytočných nákupoch nabíjačiek“. Po novom by sa malo toto číslo dramaticky znížiť.

Na základe vyššie uvedeného nie je ťažké vydedukovať, že tento nový zákon bude mať najväčší dopad práve na spoločnosť Apple. Aj keď Európa nepredstavuje pre túto firmu najväčší trh, určite nie je zanedbateľná.

Aby sme to lepšie špecifikovali, technologický gigant predal v roku 2021 celosvetovo až 241 miliónov iPhonov, pričom 56 miliónov z nich skončilo práve na starom kontinente.

Apple už testuje iPhone s USB-C 

No a keďže ide o pomerne zásadnú zmenu, spoločnosť Apple na nič nečaká a s týmto rozhodnutím tak nejako počítala už pred pár mesiacmi. Podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg (skrz Macrumors) firma testuje viaceré iPhony, ktoré sú vybavené USB-C portom namiesto Lightningu.

Podľa jeho zdrojov z dodávateľských reťazcov spoločnosť Apple v budúcnosti nepočíta s koncovkou Lightning, ale plánuje ju nahradiť univerzálnejším štandardom. Týkať sa to má aj zvyšných produktov, medzi ktoré spadajú AirPods alebo napríklad Magic Mouse.

Na USB-C v iPhone si ešte počkáme do roku 2024. Lightning sa však v tomto roku (v iPhone 14) zdokonalí

Prvým smartfónom, na ktorom budeme môcť používať USB-C, zatiaľ nebude iPhone 14, ktorý príde na trh v septembri v 2022, ale podľa všetkého až jeho nástupca iPhone 15, ktorý je pripravovaný na rok 2023.

Nutné je však v tejto súvislosti dodať, že pri tohtoročnej generácii smartfónu sa ešte dočkáme starého dobrého Lightning konektora, ktorý by však mohol dosahovať lepšie prenosové rýchlosti vďaka podpore štandardu USB 3.0.

V súčasnosti dokáže iPhone prenášať dáta len rýchlosťou štandardu USB 2.0, čo je trochu zvláštne, nakoľko Lightning v iPade už roky podporuje sofistikovanejšiu technológiu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.