Zavedenie nového poplatku za „základnú technológiu“ (Core Technology Fee – CTF) vo výške 0,50 eura v rámci nových obchodných podmienok obchodu App Store v Európskej únii (EÚ) vyvolalo v komunite vývojárov aplikácií poriadny rozruch. Ako píše portál Macrumors, tento poplatok, ktorý sa vzťahuje na každú „prvú“ inštaláciu aplikácie presahujúcu jeden milión stiahnutí spôsobuje obavy najmä pri aplikáciách, ktoré sa stanú nečakane virálnymi.

Počas uplynulého seminára zameraného na dodržiavanie zákona EÚ o digitálnych trhoch, sa Kyle Andeers, viceprezident spoločnosti Apple pre regulačné právo, stretol s otázkami vývojára Rileyho Testuta, ktorý sa preslávil svojím emulátorom Game Boy Advance GBA4iOS. Vývojár upozornil na potenciálny scenár, ktorý môže byť obrovským problémom.

Pokiaľ sa totiž stane aplikácia nečakane virálnou, namiesto toho, aby na nej tvorcovia začali zarábať sa môže stať, že začne hromadiť poplatky za základnú technológiu a tie ich privedú na mizinu.

Apple môže priviesť vývojárov do finančných ťažkostí 

Testut sa v tomto prípade podelil o svoju osobnú skúsenosť z roku 2014. Práve vtedy ľudia začali masovo sťahovať jeho apku. Pokiaľ by to robili podľa nových podmienok (CTF), autor by sa mohol dostať do veľmi nepríjemných finančných ťažkostí.

V reakcii na túto faktickú poznámku Kyle Andeers zo spoločnosti Apple uznal potrebu riešenia tohto problému, aby sa podarilo zabrániť finančným ťažkostiam mladých vývojárov a ich rodín.

Hoci spoločnosť Apple ešte nedokončila svoj prístup k DMA, aktívne hľadá spôsoby, ako riešiť tieto „zriedkavé okrajové prípady“ bez potláčania kreativity a podnikania.

Najviac sa boja vývojári bezplatných alebo freemium aplikácií

App Store Európska Únia
Zdroj: Wikipedia, Unsplash / Mariia Shalabaieva (úprava redakcie)

Hoci sa vám poplatok 0,50 € / ročne za inštaláciu aplikácie nemusí zdať vysoký, opak je pravdou. Nová politika Apple totiž predstavuje významnú výzvu pre vývojárov bezplatných, alebo freemium aplikácií, ktoré budú distribuované mimo oficiálneho internetového obchodu App Store.

Ak napríklad bezplatná apka dosiahne za prvý rok dva milióny inštalácií, spoločnosti Apple budú musieť vývojári zaplatiť približne pol milióna dolárov. Softvér pritom nemusí generovať absolútne žiaden príjem. Táto situácia zdôrazňuje finančné riziká spojené s vývojom bezplatných aplikácií podľa nových podmienok špecifických pre EÚ.

Spoločnosť Apple na základe spätnej väzby od vývojárov vykonala niekoľko úprav svojich pravidiel, aby boli férovejšie. Patrí medzi ne aj to, že vývojári majú jednorazovú možnosť vrátiť sa k súčasným pravidlám App Store. Okrem toho budú mať vývojári možnosť distribuovať aplikácie priamo zo svojich webových stránok za predpokladu, že budú dodržiavať požiadavky spoločnosti Apple. Tieto zmeny sa však týkajú výlučne EÚ, pričom v iných častiach sveta sa činnosť App Store nijako nezmení.

Prečítajte si tiež  Únik potvrdzuje, že Samusng Galaxy S23 dostane 200 Mpx fotoaparát. iPhone 14 Pro bude mať podstatne nižšie rozlíšenie

Uvidíme teda, ako tento problém napokon dopadne. Veď uznajte sami, že riešenie spoločnosti Apple s poplatkom za základnú technológiu nie je vôbec ideálne a vývojárom môže spôsobiť viac starostí, ako osohu.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -