Čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá je vo svete známa predovšetkým, ako popredný výrobca smartfónov už čoskoro vstúpi aj do celkom nového segmentu. Tento gigant sa totiž rozhodol, že začne vyrábať svoj vlastný elektromobil – sedan s názvom Xiaomi SU7. Firma už požiadala o licenciu na predaj vozidla v Číne, pričom produkcia má prebiehať v spolupráci s čínskou automobilkou Beijing Automotive Industry Holding Co. Ltd (BAIC).

Ako informuje portál Carnewschina, ešte predtým, že sa akýkoľvek nový model vozidla môže objaviť na čínskom trhu, musí prejsť prísnym homologizačným procesom. Ten vykonáva ministerstvo priemyslu a informačných technológií (MIIT) v Číne a jeho výsledky sú dostupné pre verejnosť. Samotný proces preto predčasne odhalil obrázky a špecifikácie vozidla. Xiaomi však už stihlo vykonať aj oficiálnu premiéru.

Novinka Xiaomi SU7 bude mať rozmery až 4997 / 1963 / 1455 mm a rázvor až 3 000 mm, takže už bude spadať do strednej triedy vozidiel, ako napríklad BMW 5, Mercedes-Benz E či Audi A6.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Automobil si zákazníci budú môcť kúpiť buď na 19″ (245/45) alebo 20″ (245/40) diskoch a k dispozícii bude v dvoch verziách, ktoré sa budú líšiť tým, či vozidlo poskytne LiDAR skener za predným sklom, alebo nie. Ten by mal zabezpečovať autonómny režim jazdy.

Extrémny výkon a hypermoderná výbava

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Nakoľko ide o spoločnosť Xiaomi, na palube nemôže chýbať niekoľko hyper-moderných vychytávok.

Xiaomi SU7 má napríklad v B-stĺpiku umiestnenú kameru, ktorá by mala byť schopná rozpoznať tvár svojho majiteľa a následne ho vpustiť dnu. Tí, ktorí nás pravidelne sledujú si možno pamätajú na článok, v ktorom túto funkciu predstavovala svetu kórejská automobilka Genesis patriaca pod Hyundai.

Xiaomi SU7 sa však nedá zahanbiť ani svojim pohonným ústrojenstvom. Na výber budú dve varianty a to buď: RWD (pohon zadných kolies) s motorom o výkone 220 kW / 299 k alebo AWD (pohon všetkých kolies) s maximálnym výkonom 495 kW (220 kW + 275 kW) / 673 k. Silnejší variant ponesie označenie „Max„.

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Slabšia verzia sa bude spoliehať na batériu s kapacitou 73,6 kWh a celkovú hmotnosť 1980 kg, s ktorou bude schopná uháňať maximálnou rýchlosťou 210 km/h. Číňania hovoria o dojazde na úrovni až 600 kilometrov a zrýchlení z 0 – 100 km/h len za 5,28 sekundy.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro 2018 má najrýchlejšie SSD zo všetkých!

Naopak, ak si majitelia zaobstarajú výkonnejší model, k dispozícii budú mať 101 kWh akumulátor a maximálnu rýchlosť až 265 km/h.

V takejto konfigurácii Xiaomi SU7 zrýchli z 0 – 100 km/h už za 2,78 sekundy a maximálny dojazd má dosahovať extrémnych 800 kilometrov. V oboch prípadoch teda ide o zaujímavé parametre.

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi
Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Jednotlivé verzie sa tiež budú líšiť v technológii použitej batérie. Lacnejší model poskytne batériový balík LFP od spoločnosti BYD, zatiaľ čo drahší variant je vybavený NMC článkami od spoločnosti CATL.

Za zmienku tiež stojí, že elektromotor, ktorý nesie kódový názov TZ220XS000 vyrába spoločnosť Automotive Electronics Co., Ltd. Xiaomi SU7 dostane aj špeciálny systém ETC, pomocou ktorého bude možné automaticky uhrádzať mýtne poplatky na spoplatnených cestách bez zastavenia.

Operačný systém HyperOS nemôže v Xiaomi SU7 chýbať 

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Čerešničkou na torte má byť potom fakt, že elektromobil bude vybavený vlastným operačným systémom HyperOS od spoločnosti Xiaomi. Už pri jeho prezentácii vývojári viackrát zdôraznili, že nebude určený len pre smartfóny, ale aj iné technologické produkty.

Tento 4-dverový 5-miestny elektromobil SU7 sa začne sériovo vyrábať v decembri 2023 s plánovaným začiatkom dodávok vo februári 2024.

Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi
Xiaomi SU7
Zdroj: Xiaomi

Zaujímavosťou v tomto prípade je, že továreň BAIC Off-road Vehicle Co. v Pekingu, kde sa už začala skúšobná výroba modelu SU7, je súčasťou spoločného podniku Beijing-Benz, ktorý vyrába vozidlá Mercedes-Benz v Číne.

BAIC má tiež nezanedbateľný 10 % podiel v tejto ikonickej nemeckej automobilke. Je teda možné, že práve táto spojitosť pomôže priniesť Xiaomi SU7 aj na európsky trh. Uvidíme, ako to dopadne. Cena elektromobilu zatiaľ zverejnená nebola.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -