V apríli 1985 sa v spoločnosti Apple odohrala zásadná udalosť, ktorá výrazne ovplyvnila jej ďalší vývoj. Steve Jobs, spoluzakladateľ Apple a vtedajší výkonný viceprezident a generálny manažér divízie Macintosh, bol zbavený svojich výkonných funkcií.
Tento krok bol výsledkom napätých vzťahov medzi Jobsom a vtedajším CEO Johnom Sculleym, ktorého Jobs sám priviedol do spoločnosti z Pepsi. Po uvedení počítača Macintosh v roku 1984 čelil Apple problémom s predajom tohto revolučného zariadenia.
Napriek inovatívnemu dizajnu a užívateľskému rozhraniu sa predajnosť nevyvíjala podľa očakávaní, čo viedlo k prvým štvrťročným stratám v histórii spoločnosti a následnému prepúšťaniu zamestnancov.
Jobs, známy svojím perfekcionizmom a náročným prístupom často kritizoval Sculleyho a spochybňoval jeho rozhodnutia, čo viedlo k narastajúcemu napätiu medzi nimi.
Situácia vyvrcholila v apríli 1985, keď Sculley predložil predstavenstvu ultimátum: buď Jobs odíde z vedenia divízie Macintosh, alebo Sculley rezignuje na svoju pozíciu CEO.
Predstavenstvo sa postavilo na stranu Johna Sculleyho
Predstavenstvo sa jednomyseľne postavilo na stranu Sculleyho, čo viedlo k odstráneniu Jobsa z jeho výkonných funkcií a jeho presunu na pozíciu predsedu predstavenstva bez reálnych právomocí.
Nespokojný Jobs sa následne pokúsil získať späť kontrolu nad spoločnosťou, no jeho snahy boli neúspešné. V septembri 1985 Jobs definitívne opustil Apple a založil novú spoločnosť NeXT, ktorá sa zameriavala na vývoj počítačov pre vzdelávací a vedecký sektor.
Odchod Stevea Jobsa mal významný dopad na Apple. Spoločnosť sa v nasledujúcich rokoch snažila nájsť svoju identitu a smerovanie, pričom čelila viacerým výzvam na trhu s osobnými počítačmi. V polovici 90-tých rokov takmer skrachovala!
Jobs prišiel Apple zachrániť v roku 1997. Pomohol mu aj Bill Gates
Návrat Jobsa do Apple v roku 1997 znamenal nový začiatok pre spoločnosť, ktorá pod jeho vedením predstavila ikonické produkty ako iMac, iPod, iPhone a iPad, čím sa opäť dostala na vrchol technologického priemyslu.
Málokto však vie, že v tom istom roku do Apple investoval 150 miliónov dolárov aj Microsoft pod vedením Billa Gatesa, čím ho pravdepodobne do veľkej miery zachránil. Viac o tomto neuveriteľnom príbehu sa dočítate tu.
Táto kapitola v histórii Apple poukazuje na dôležitosť vedenia a vízie v technologických spoločnostiach. Napriek dočasným neúspechom a interným konfliktom sa Apple podarilo prekonať prekážky a stať sa jednou z najvplyvnejších a najinovatívnejších spoločností na svete. A to dokonca aj 14 rokov po tom, čo nás Steve Jobs navždy opustil!
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.