Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických dnes oznámilo, že sa mu podarilo zatknúť hackera zo skupiny REvil, ktorý vykonával ransomwarové útoky na podniky a vládne subjekty v USA.

Prekvapením je, že pôvodom ide o 22 ročného Ukrajinca Jaroslava Vasinského.

- Reklama -

Skupina REvil sa ešte v marci tohto roka zamerala na dodávateľa spoločnosti Apple Quanta Computer, ktorému ukradla schémy dizajnu 14″ a 16″ MacBooku Pro, vďaka čomu sme mohli predčasne spoznať dizajn s väčším množstvom portov.

REvil zároveň pohrozil spoločnosti Apple, že drží niekoľko ďalších dokumentov, ktoré môže okamžite zverejniť a pokiaľ firma nezaplatí výkupné vo výške 50 miliónov dolárov, tak to aj spraví.

Netrvalo ale dlho a veľmi krátko po zverejnení tejto požiadavky zmizli všetky informácie z webových stránok REvil vrátane dokumentov alebo informácií, ktoré sa týkali vydierania Apple. Najväčšia technologická spoločnosť na svete sa teda s vysokou pravdepodobnosťou rozhodla vykonať protiúder.

Ďalšie útoky 

Skupinu hackerov to ale nezastavilo a tí už v júni vykonali ďalší kybernetický útok, tentokrát však na Colonial Pipeline (plynovod v USA), čo spôsobilo nedostatok plynu na celom východnom pobreží USA.

Následne pokračovali útokom na zraniteľný softvér spoločnosti Kaseya, vďaka čomu sa dostali ku interným dátam 800 až 1500 podnikov po celom svete.

Americké ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Vasinskyi bol osobne angažovaný pri útoku na Kaseya no nie je na 100 % isté či bol súčasťou útoku na Quanta Computer. Hovorí sa však, že je to vysoko pravdepodobné.

Policajné zložky ho zadržali v Poľsku, kde teraz čaká na vydanie do Spojených štátov. Taktiež sa podarilo zadržať aj ďalších dvoch ľudí v Rumunsku, no pri nich zatiaľ neboli zverejnené žiadne podrobnosti.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.