Ešte v apríli tohto roka zverejnila ransomvérová skupina REvil schémy MacBooku Pro 14″ a 16″, ktoré získala od dodávateľa spoločnosti Apple Quanta Computer pomocou cieleného útoku. Tie sa s odstupom času ukázali ako pravdivé.

Na obrázkoch môžete vidieť dizajn konštrukcie nových počítačov, pričom skupina hackerov sa vyhrážala spoločnosti Apple, že ak nezaplatí výkupné vo výške 50 miliónovo dolárov do prvého mája, na internete sa objavia ďalšie tajné dokumenty.

Netrvalo ale dlho a skupina REvil z ničoho nič odstránila zo svojho webu všetky dokumenty a taktiež hrozby týkajúce sa vydierania spoločnosti Apple.

Odvtedy sme o týchto hackeroch nepočuli prakticky nič nové. Teraz sa ale ukázalo, že v priebehu času prebiehala náročná operácia (vo viacerých krajinách) s cieľom úplne ich odstrániť. Zrejme sa to podarilo, pretože REvil je oficiálne offline.

Vládne agentúry zastavili REvil. Vyšetrovanie však ešte neskončilo 

Do celého procesu sa podľa agentúry Reuters zapojilo hneď niekoľko vládnych agentúr. Jedna z osôb, ktorá bola oboznámená s udalosťami uviedla, že zahraničný partner americkej vlády vykonal hackerskú operáciu, ktorá prenikla do počítačovej architektúry skupiny REvil.

Prečítajte si tiež  Toto je prvá reálna fotografia nového MacBooku Pro

Bývalý americký predstaviteľ, ktorý sa rozhodol hovoriť pod podmienkou prísnej anonymity zároveň uviedol, že celá operácia je stále aktívna. Vyšetrovanie teda zďaleka neskončilo.

No a aj keď sa zdá vydieranie Apple a zverejnenie utajených dokumentov ako dostatočne silný dôvod na dostihnutie páchateľov, americké orgány zrejme donútila ku konaniu skôr situácia z mája, kedy bol REvil zodpovedný za kybernetický útok na Colonial Pipeline. Ten spôsobil, že celé východné pobrežie USA malo na krátky čas nedostatok plynu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -