Gigant z Cupertina si uplietol sám na seba bič. V poslednom období sa spoločnosť Apple ocitla pod paľbou kritiky kvôli obvineniam z využívania minerálov z konfliktných zón v Kongu pri výrobe svojich iPhonov.

Právnici reprezentujúci Konžskú demokratickú republiku nedávno predostreli nové dôkazy, ktoré by mohli potvrdiť tieto tvrdenia. Následne vyzvali spoločnosť Apple, aby prešetrila svoj dodávateľský reťazec a zvážila právne kroky. Spoločnosť však zatiaľ neodpovedala na tieto výzvy žiadnym krokom, čo do sveta nevyslalo práve najlepší signál.

Právnici chcú prešetriť dodávateľský reťazec Apple 

Kongo sa od 90. rokov 20. storočia potýka s vojnovými konfliktmi. Republika je domovom mnohých ozbrojených skupín bojujúcich o moc nad bohatými prírodnými zdrojmi.

Právnici adresovali svoje obavy generálnemu riaditeľovi Apple Timovi Cookovi a požadovali ho o odpovede na otázky týkajúce sa dodávateľského reťazca.

Advokátska kancelária Amsterdam & Partners LLP vyšetruje možné pašovanie minerálov cez susedné krajiny.

Apple robí pravidelné audity

Jeden z právnikov Robert Amsterdam zdôraznil potrebu transparentnosti zo strany Apple. Spoločnosť v minulosti tvrdila, že nekupuje minerály priamo a že pravidelne audituje svojich dodávateľov.

V roku 2023 všetky taviarne a rafinérie v dodávateľskom reťazci Apple absolvovali nezávislé audity konfliktných minerálov, čo malo tieto tvrdenia len posilniť.

Na čo sa používajú tieto minerály? 

Program domácich opráv od Apple
Zdroj: Apple

Materiály ako cín, volfrám a tantal sú nevyhnutné pre výrobu smartfónov. Cín slúži na spájanie komponentov, volfrám sa používa v častiach slúžiacich na haptickú spätnú väzbu a riadenie tepla.

Tantal je potom používaný na riadenie napájania a uchovávanie elektrických nábojov. Získavanie týchto materiálov, najmä z konfliktných oblastí, však vyvoláva etické otázky.

Momentálne sa čaká na oficiálne stanovisko spoločnosti Apple, ktorá by mala podniknúť potrebné kroky.

Ak sa podarí potvrdiť, že kalifornská spoločnosť skutočne získavala materiály neetickým spôsobom, môže to mať fatálne dôsledky na jej dodávateľský reťazec, nakoľko v ňom bude potrebné vykonať okamžité zmeny. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Ultra éra v podaní Apple je tu. Príde superluxusný iPhone, Mac či ďalšie produkty

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -