Spoločnosť Apple už od roku 2011 vedie Timothy Donald Cook, skrátene Tim Cook, ktorý na tejto pozícii nahradil legendárneho Steva Jobsa. Ten spoluzaložil Apple ešte v roku 1976, po krátkej prestávke sa sem v polovici 90-tých rokov vrátil a spôsobil revolúciu v technologickom priemysle.

Hoci sa hovorí, že Apple už nie je to čo bývalo a Tim Cook ho vedie menej „inovatívnym“ spôsobom, opak je pravdou. Práve počas jeho pôsobenia vzniklo množstvo revolučných produktov – mimo iného aj Apple Watch či Vision Pro a firma dosahuje rekordné obraty s trhovou kapitalizáciu, ktorá minulý rok dosiahla 3 bilióny dolárov (aktuálne je na úrovni cca 2,83 bilióna dolárov).

Cook svojim pôsobením tiež premenil Apple na technologického giganta, ktorý dbá na životné prostredie a dokonca má ambíciu, aby sa stal do roku 2030 uhlíkovo neutrálnym.

Súčasný CEO Apple však bude mať tento rok už 64 rokov a presne preto sa pomaly ale isto šušká o tom, kto ho na tomto poste nahradí.

Odchádza Tim Cook z Apple? 

Tim Cook
Zdroj: Midjourney

O novú informáciu ohľadom potenciálneho odchodu Tima Cooka z Apple informoval ako prvý Mark Gurman z agentúry Bloomberg, ktorý má vo firme veľmi dobré zdroje.

Podľa neho sa Cook s firmou ešte nelúči, no pomaly sa pripravuje na to, že v krátkej budúcnosti posunie svoju stoličku nástupcovi. Gurman uvádza, že sa to stane najskôr za tri roky.

Hoci bude mať Cook 64 rokov, svojej pozície sa ešte nechce vzdať. No výmena šéfa v takej firme, akou je Apple taktiež nemôže prebehnúť zo dňa na deň, aby to nemalo vplyv na produkty, služby atď…

Kto nahradí Tima Cooka? Hovorí sa, že John Ternus

John Ternus
Zdroj: Apple

Každopádne však všetkých zaujíma najmä to, kto Cooka nahradí. Podľa Gurmana to môže byť 49 ročný John Ternus, ktorý v Apple pracuje na pozícii viceprezidenta pre hardvérové inžinierstvo.

Tento muž vystúpil aj na evente Let Loose, kde bol predstavený nový iPad Air aj iPad Pro a stáva sa z neho čoraz známejšia tvár zastupujúca spoločnosť Apple.

Gurman získal dokonca aj anonymný citát jedného zo zamestnancov spoločnosti Apple. „Tim ho má veľmi rád, pretože vie dobre prezentovať, je veľmi mierny, do e-mailu nikdy nenapíše nič kontroverzné a pri rozhodovaní je veľmi zdržanlivý. Má veľa rovnakých manažérskych vlastností ako Tim.

John Ternus má za sebou množstvo úspešných projektov 

Zdroj: Apple

Čo sa týka Ternusovho pôsobenia v spoločnosti Apple, u technologického giganta začal pracovať ešte v roku 2001 a medzi jeho doteraz najväčšie úspechy patrí projekt bezdrôtových slúchadiel AirPods, ktoré niekoľko rokov po oznámení dobili celý trh.

Prečítajte si tiež  Apple pridáva nálož obsahu do svojej služby Apple Arcade. Môžeme sa tešiť na tieto hry

Ternus v súčasnosti dohliada na vývoj hardvéru v Apple. To znamená, že pod palcom má produkty ako iPhone, iPad, Mac, Apple TV, HomePod, Apple Watch a tiež AirPods.

Ternus mal tiež stáť za snahou o vývoj ARM procesorov Apple Sillicon (M1, M2, M3 a M4), ktoré doslova oživili predaje počítačov Mac a takisto si na svoje konto pripísal aj vývoj nového 24″ iMacu, ktorý spoločnosť Apple predstavila ešte v roku 2021.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -