To, čo sa ešte pred niekoľkými mesiacmi zdalo ako fabulácia sa konečne potvrdzuje. Apple sa po vyše dekáde odstrihol od kontroverzného konektora Lightning a v novom modelovom rade iPhone 15 zavádza dlho očakávanú zmenu.

Nové zariadenia sa už spoliehajú na oveľa modernejší a univerzálnejší USB-C port, ktorý Apple používa napríklad aj v iPadoch či počítačoch Mac. Či sa vám to páči, alebo nie, tento štandard je vhodnejší aj pre profesionálnych používateľov, nakoľko si so sebou nebudú musieť ťahať rôzne káble na to, aby zo smartfónov preniesli súbory do iných zariadení.

Lightning port bol po prvýkrát predstavený ešte v roku 2012, keď prišiel na trh spolu s iPhonom 5 generácie. Modernejší 8-pinový konektor vtedy nahradil zaužívané 30-pinové riešenie, ktoré bolo kvôli svojim širokým rozmerom dosť nepraktické a hlavne nefungovalo obojstranne.

USB-C prinesie jednoduchšie a efektívnejšie riešenie

Aj keď toto vylepšenie firma prezentuje ako svoj nápad, v skutočnosti ide o podriadenie sa pravidlám EÚ, ktorá na túto zmenu tlačí už niekoľko dlhých rokov. Tak či onak, jablkové smartfóny budú fungovať na novom štandarde v podobe USB-C.

Zdroj: Apple

Okrem jednoduchého faktu, že do jablkových smartfónov budeme zapájať inú koncovku, prináša táto zmena aj niekoľko noviniek. Nový konektor prinesie možnosť nabíjania iných zariadení priamo z iPhonu.

Stačí jednoducho zapojiť kábel do portu v iPhone 15 a konektorom na druhej strane prepojiť nabíjacie puzdro AirPods Pro 2 alebo hodinky Apple Watch. Nečakanou novinkou sú tiež káblové slúchadlá Earpods, ktoré sa taktiež dočkali USB-C.

Zdroj: Apple

Lightning port bol teda súčasťou Apple platformy dlhých 11 rokov, no ako každý film, aj staré technológie sa musia raz a navždy rozlúčiť, aby ich vystriedali modernejšie riešenia. V tomto prípade nám to úprimne ani nie je tak ľuto, pretože sme presvedčení, že táto zmena mohla prísť už dávno. Lightning bol jednoducho príliš zastaralý štandard, ktorý do iPhonu už niekoľko rokov nepatril.

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Je to oficiálne: Vieme kedy príde Disney+ na Slovensko!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -