Európska únia ešte minulý rok schválila novú legislatívu, v rámci ktorej bude od výrobcov spotrebnej elektroniky vyžadovať, aby začali hromadne prechádzať na USB-C konektor. Týka sa to aj spoločnosti Apple, ktorá túto zmenu už o pár týždňov aplikuje aj v novom iPhone 15. Zo zariadenia navždy zmizne Lightning aj napriek tomu, že Apple má na to teoreticky čas až do 28. decembra 2024.

Nedávno sa na internete objavila informácia, že spoločnosť Apple síce použije USB-C, no zároveň využije stratégiu, v rámci ktorej tento konektor obmedzí. Ak si nekúpite originálne príslušenstvo s certifikáciou MFi, nebudete môcť využívať maximálne prenosové rýchlosti. Samotné USB-C konektory v iPhone 15 majú obsahovať špeciálne čipy, ktoré budú schopné rozoznávať certifikované a necertifikované káble.

Išlo by o krok, ktorý by zásadným spôsobom ovplyvnil technológiu a vlastne by nevyriešil absolútne žiaden problém. Ak by totiž používatelia chceli vyššiu rýchlosť nabíjania, alebo prenosu dát, aj tak by si museli kúpiť príslušenstvo, ktoré najskôr schválila spoločnosť Apple. Tým by vznikol ďalší zbytočný elektronický odpad.

iPhone 15 Ultra koncept
Zdroj: MacRumors

Ako informuje Macrumors, na túto tému sa ešte v máji vyjadril európsky komisár Thierry Breton, ktorý Apple poslal list s varovaním, že žiadne obmedzenie funkčnosti káblov USB-C nebude povolené.

Pokiaľ sa gigant o niečo takéto pokúsi, Breton je ochotný zabrániť predajú iPhonov na území európskej únie! Spoločnosť Apple bola pred takýmto konaním varovaná dokonca už v polovici marca 2023.

Apple to môže urobiť lišiacky, no nie úplne férovo     

iPhone 15 USB-C
Každý nový iPhone 15 bude mať v roku USB-C konektor. Zatiaľ však nie je jasné, či bude jeho rýchlosť nabíjania, alebo prenosu dát obmedzená. Zákony EÚ to, ale nedovoľujú. (Zdroj: Twitter / atuos_user)

Spoločnosť Apple si samozrejme prípadné následky porušenia zákonu EÚ veľmi dobre uvedomuje a presne preto potrebuje svoje zariadenia novým pravidlám prispôsobiť tak, aby im čo najviac vyhovovali. Treba si však uvedomiť, že právny tím technologického giganta sa pokúsi určite využiť všetky možné medzery v zákone, aby presadil plány spoločnosti Apple.

Rovnako stoji za pozornosť fakt, že nové pravidlá zatiaľ neplatia nikde vo svete. iPhone 15 teda nemusí obmedzovať niektoré funkcie výhradne na území starého kontinentu, zatiaľ čo v iných krajinách to teoreticky robiť môže.

Rovnako netreba zabúdať, že obmedzenia začnú oficiálne platiť až 28. septembra 2024, takže dovtedy si môže Apple robiť so svojim iPhonom a USB-C konektorom čo len chce. Až keď uplynie tento dátum, USB-C konektor bude musieť byť naplno prístupný a fungovať rovnako so všetkými nabíjacími káblami (bez zvýhodnenia certifikácie MFi).

Prečítajte si tiež  Aj AirPods môžu očividne dostať aktualizáciu!

Nepríde nám to celkom fér pri smartfónoch s tak vysokou obstarávacou cenou, no na podobné správanie spoločnosti sme si za uplynulé roky tak nejak zvykli. Aj preto nás to vôbec neprekvapuje…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -