Spoločnosť Apple si po niekoľkých nezdaroch v súdnych sporoch môže pripísať dôležité víťazstvo. Najvyšší súd Spojených štátov sa rozhodol, že sa viac nebude zaoberať patentovým prípadom VirnetX vs. Apple. Týmto krokom súd ukončil 14 rokov trvajúci súdny spor a ušetril spoločnosti Apple 502,8 milióna dolárov.

Keďže sa Najvyšší súd nebude zaoberať prípadom, rozhodnutie odvolacieho súdu USA pre federálny obvod z marca 2023 zostane v platnosti. Ako informuje portál CNBC, Apple tým pádom nebude musieť zaplatiť odškodné, na ktoré spoločnosť VirnetX získala nárok v roku 2020. Spoločnosť VirnetX v roku 2020 uspela v súdnom procese s porotou proti spoločnosti Apple a zistilo sa, že gigant z Cupertina porušil patenty VirnetX svojou funkciou VPN pre iPhone.

Dva patenty uvedené v tomto prípade však boli neskôr v samostatnom rozhodnutí Úradu Spojených štátov pre patenty a ochranné známky vyhlásené za neplatné.

Spoločnosť Apple opäť odolala patentovému trollovi

Po tom, ako sa spoločnosť Apple odvolala proti pôvodnému rozsudku, mohla poukázať na neplatnosť patentov a dosiahnuť, aby federálny odvolací súd pôvodný rozsudok zrušil. Spoločnosť VirnetX sa pokúsila prípad neplatnosti patentu eskalovať na Najvyšší súd, no nakoniec bol zamietnutý.

Apple vs VirnetX
Zdroj: Wikipedia, Bing AI (úprava redakcie)

Firma VirnetX je považovaná za patentovú holdingovú spoločnosť alebo jednoduchšie povedané za “patentového trolla”, ktorý neponúka skutočné výrobky alebo služby. Príjmy získava žalovaním technologických spoločností, ktoré porušujú jej patenty alebo na ne udeľujú licencie.

Hoci spoločnosť Apple nebude musieť zaplatiť tučné odškodné vo výške 503 miliónov dolárov z tohto konkrétneho súdneho konania, v roku 2019 musela VirnetXu vyplatiť 440 miliónov dolárov za porušenie patentov týkajúcich sa komunikácie pomocou FaceTime a iMessage.

Prečítajte si tiež  7 z 10 najpredávanejších smartfónov za rok 2023 zastúpil iPhone. Apple zničil Samsung, Xiaomi aj Huawei

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -