Spoločnosť Apple ukázala v roku 2023 svoju neuveriteľnú silu. Ako informuje portál Macrumors na základe správy analytickej spoločnosti Counterpoint, iPhone v uplynulých mesiacoch absolútne dominoval celému trhu. Expertom sa podarilo zistiť, že obsadil prvých sedem miest najpredávanejších smartfónov z rebríčka TOP 10. Ide o obrovský úspech, ktorý dnes pravdepodobne nedá spávať väčšine konkurentom, medzi ktorých patrí Samsung, Huawei či Xiaomi.

Asi nie je prekvapením, že na čele tohto rebríčka sa ocitli zariadenia z modelového radu iPhone 14. Podľa analytikov sa tešil najväčšej obľube najmä v USA a Číne, kde predaje predstavovali zhruba polovicu celosvetových dodávok. Spomenuté modely sa podieľali až na 19 % celkových predajov iPhonov v roku 2023, čo podčiarkuje ich významný vplyv a extrémnu popularitu.

Na druhej strane ide ale o celkom významný pokles v porovnaní s rokom 2022, kedy absolútny bestseller iPhone 13 dosiahol v tomto prípade neuveriteľných 28 %. V roku 2023 šlo stále o štvrtý najpredávanejší smartfón sveta a najväčší úspech dosiahol na japonskom a indickom trhu.

Zle potom nedopadol ani rad iPhone 15 a to aj napriek tomu, že sa predával len v záverečných mesiacoch minulého roka. iPhone 15 Pro Max, iPhone 15 Pro a iPhone 15 boli v poradí piaty, šiesty a siedmy najpredávanejší smartfón sveta s takisto veľmi slušným podielom na trhu.

najpredávanejšie smartfóny roku 2023
Zdroj: counterpointresearch (snímka obrazovky)

iPhone 15 Plus a paradoxne ani iPhone 14 Plus sa do TOP 10 nedostali, čo potvrdzuje fakt, že o tieto modely nie je veľký záujem. Stále sa však majú predávať lepšie, ako predošlé prevedenia „mini“, ktoré boli nahradené Pluskami v roku 2022.

Apple si zachoval rast aj v mimoriadne ťažkom období 

Je pozoruhodné, že spoločnosť Apple si v roku 2023 udržala dynamiku predaja aj napriek klesajúcemu trendu v oblasti predaja smartfónov, ktorý zaznamenali prakticky všetci výrobcovia.

Táto neuveriteľná stabilita sa pripisuje rastúcej pozícii spoločnosti Apple na rozvíjajúcich sa trhoch, najmä v Indii, na Blízkom východe a v Afrike (MEA).

Prekročenie hranice 10 miliónov predaných iPhonov v Indii za jeden rok zdôrazňuje jej rastúci význam pre strategickú expanziu spoločnosti Apple na trhu. Firma však pravdepodobne stratila čínsky trh, kde bol iPhone zakázaný v štátnej správe a ľudia ho koncom roka 2023 prestali vo veľkom nakupovať.

Apple predal viac smartfónov, ako Samsung

Samsung Galaxy S24 vs Apple iPhone 15
Zdroj: Unsplash / Zana Latif / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Zatiaľ čo si spoločnosť Apple vychutnala svoje postavenie na najvyššej úrovni, Samsungu sa podarilo zabezpečiť si ôsmu, deviatu a desiatu pozíciu so svojím cenovo dostupným radom smartfónov „Galaxy A“. Zaujímavé je, že v TOP 10 sa neocitol ani jeden model z vlajkovej série Galaxy S23. Aj to potvrdzuje fakt, že Apple je kráľom prémiového segmentu.

Prečítajte si tiež  Balenie nových Pride remienkov na Apple Watch obsahuje novinku s názvom App Clip

Spoločnosť Apple okrem iného po prvýkrát v histórii predala v globálnom meradle väčší počet smartfónov, ako jej najväčší konkurent Samsung. Ide o obrovský úspech, ktorý sa ešte znásobuje pri pohľade na vysokú predajnú cenu iOS zariadení.

Dôvodom tohto úspechu je fakt, že ľudia čoraz častejšie nakupujú smartfóny prémiovej triedy, než dostupné a menej výkonné zariadenia. Uvidíme, ako sa bude trh vyvíjať v blízkej budúcnosti.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -