Európska únia tlačí na spoločnosť Apple s ďalším prispôsobením svojich operačných systémov. Od giganta z Cupertina sa očakáva otvorenie iOS pre obchody tretích strán, ktoré by fungovali na podobnej báze ako App Store.

K tejto téme sa v novom rozhovore pre denník The Independent vyjadril vedúci oddelenia bezpečnostného inžinierstva a architektúry Ivan Krstić. Otvorenie ekosystému by podľa Krstića znamenalo veľký problém pre Apple. Firma sa totiž intenzívne snaží investovať do bezpečnosti, takže tento krok rozhodne nesúhlasí s jej víziou. Jediným dôvodom k takémuto kroku je dotlačenie reguláciami zo strany Európskej únie.

Jedným z najčastejších argumentov na podporu sideloadingu je to, že väčšina používateľov iPhonu by si pre inštaláciu softvéru aj tak vybrala App Store.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Sideloading by sa jednoducho prezentoval, ako samostatná voľba pre tých, ktorí sa ju rozhodnú využiť. Krstić sa však domnieva, že ide o veľký omyl.

Apple zvádza ďalší boj s Európskou úniou

Dôvodom je fakt, že daný softvér nemusí byť na App Store dostupný, pokiaľ ho dá vývojár do alternatívneho obchodu s aplikáciami.

V týchto typoch scenárov by koncový používateľ v skutočnosti nemal na výber, či bude používať App Store. Namiesto toho by bol nútený používať systém tretej strany.

Ten by však nebol taký bezpečný ako App Store, čo by viedlo k potenciálnym rizikám operačného systému. A tomu sa chce Apple vyhnúť.

App Store
Zdroj: Unsplash / James Yarema

K tejto téme sa pred časom vyjadril aj jeden z najvyšších predstaviteľov spoločnosti Apple Craig Federighi. V prejave pred dvoma rokmi Federighi označil sideloading za “najlepšieho priateľa kyberzločincov”.

V nedávnom vyjadrení však pripustil, že Apple nemá inú možnosť, ako dodržiavať nariadenia EÚ o sideloadingu a obchodoch s aplikáciami tretích strán.

Spoločnosť Apple bude tým pádom nútená otvoriť systémy aj proti svojej vôli. Jedná sa o podobný scenár ako v prípade iMessage, ktoré by sa už onedlho mohli dostať aj mimo Apple zariadení.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple stále bojuje proti EÚ: Firma nechce inštaláciu aplikácií mimo App Store v iPhone
Môže ťa zaujímať
- Reklama -