Spoločnosť Apple sa rozhodla po rokoch nátlaku zo strany spoločnosti Google prijať štandard Rich Communication Services (RCS). Podpora tejto funkcie do iPhonu pribudne už v budúcom roku. Rozdiely vo farbách bublín v správach medzi používateľmi iOS a Androidu poznáte určite aj vy. Ako to bude po novom?

Čo predstavuje štandard RCS? 

Spoločnosť Apple uviedla, že RCS bude fungovať spolu s platformou iMessage a zlepší komunikáciu medzi používateľmi iPhonu a Androidu. iMessage bude naďalej predvolenou službou pre komunikáciu medzi iPhonmi, zatiaľ čo RCS bude nahrádzať existujúce štandardy SMS a MMS. Dvojica formátov bude stále dostupná ako záložné riešenie.

Rich Communication Services je komunikačný protokol, ktorý zaviedla spoločnosť Google. Výrobcovia smartfónov a operátori po celom svete túto možnosť podporujú, s jednou výnimkou.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Tou je práve spoločnosť Apple, ktorá sa podpore krvopotne vyhýbala. Google však tlačí na giganta z Cupertina, aby podporil RCS prostredníctvom dlhotrvajúcej reklamnej kampane. Zdá sa, že toto úsilie sa vyplatilo.

Spoločnosť Google má od augusta minulého roku v správe webovú stránku s názvom “Get the Message”, kde vyzýva spoločnosť Apple, aby sprístupnila komunikáciu aj pre Android. Začiatkom tohto roka sa do kampane zapojil aj juhokórejský Samsung, ktorý sa pridal k iniciatíve.

Google dokonca Apple v tejto súvislosti „napádal“ aj prostredníctvom vlastných konferencií, na ktorých predstavoval softvérové a hardvérové produkty.

iMessage na Androide
Zdroj: YouTube / Sunbird Message (úprava redakcie)

Reklama spoločnosti Samsung hlásala slogan “Zelené bubliny a modré bubliny chcú byť spolu,” čím narážala na farebné odlíšenie v správach na Apple zariadeniach.

Vďaka RCS sa indikátory písania v reálnom čase, potvrdenia o prečítaní, fotografie a videá dočkajú oveľa vyššej kvality.

Apple však má niekoľko výhrad. Podľa kalifornskej spoločnosti nie je štandard RCS až tak bezpečný ako iMessage. RCS umožní používateľom zdieľať svoju polohu s ostatnými v rámci textových vlákien v textových správach a podobne ako iMessage bude fungovať nielen cez mobilnú sieť, ale aj cez Wi-Fi.

Apple sa tomuto scenáru roky bránil. Nie je jasné, prečo firma zmenila svoj postoj, no pravdepodobne to bude následkom nátlaku a regulácií, ktoré na ňu vytvára hlavne Európska únia.

Loopi
REKLAMA

Tá totiž pracuje na legislatíve, ktorá by od spoločnosti Apple vyžadovala, aby zmenila službu iMessage a sprístupnila ju na iných platformách.

Spoločnosť Apple plánuje v budúcnosti spolupracovať so spoločnosťou Google a ďalšími členmi združenia Global System for Mobile Communications Association (GSMA). Vďaka tejto kooperácii by sme sa mohli dočkať zdokonaľovania služieb zo strany viacerých partnerov.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Nothing prináša iMessage na Android. Šéfovi Apple odkazujú "Prepáč Tim"

Akej farby budú textové bubliny? 

No a na záver otázka „za milión“. Prakticky od prvotného ohlásenia podpory RCS na mobilných zariadeniach s operačným systémom iOS sa vo svete strhla diskusia o tom, či týmto raz a navždy skončí súboj zelených a modrých bublín. Odpoveď zistil portál 9to5mac.

Práve pre jeho reakciu sa spoločnosť Apple exkluzívne vyjadrila, že aj keď iPhone začne podporovať RCS, modrých a zelených bublín sa určite nezbaví. Inými slovami, modré textové bubliny budú aj naďalej reprezentovať iMessage, zatiaľ čo zelené bubliny budú reprezentovať RCS správy. Dizajn teda zostane nezmenený, upraví sa iba technológia na pozadí a zmenia pribudne niekoľko užitočných funkcií.

Apple teda urobilo v tomto smere obrovský šach mat a už teraz sme zvedaví na to, ako budú reagovať veľké technologické spoločnosti, medzi ktorými je aj Google, prípadne jednotliví výrobcovia smartfónov. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -