Spoločnosť Apple predáva kormidlo v úlohe vedúcej firmy svojmu najväčšiemu konkurentovi zo všetkých. Microsoft sa dnes stal najhodnotnejšou verejnou spoločnosťou na svete podľa trhovej hodnoty. Cena akcií spoločnosti Apple klesla iba o jedno percento,  no aj to stačilo na to, aby sa k prvenstvu dostal Microsoft s hodnotou 2,87 bilióna dolárov.

Toto doťahovanie medzi technologickými gigantmi nie je žiadnou novinkou. Microsoft už v minulosti prekonal Apple ako najhodnotnejšiu spoločnosť niekoľkokrát. Konkrétne to bolo v rokoch 2018, 2020 a 2021, keď sa cena akcií Apple znížila kvôli obavám z nedostatku dodávok. Microsoftu však na druhej strane priala pandemická situácia, kedy firma získala na sile vďaka práci na diaľku.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Microsoft sa opäť ujíma prvenstva 

V poslednom roku sa hodnota spoločnosti Microsoft zvýšila vďaka podpore nástrojov umelej inteligencie cez OpenAI, zatiaľ čo spoločnosť Apple nemala nič podobné. To by sa však už čoskoro mohlo zmeniť, hlavne vďaka zakomponovaniu vlastných prvkov umelej inteligencie do jablkového ekosystému.

Microsoft Surface
Zdroj: Unsplash / Surface

V novembrovej správe o hospodárskych výsledkoch spoločnosť Apple nesplnila očakávania, keďže dopyt po iPadoch a nositeľných zariadeniach bol slabší, než sa predpokladalo. Tržby z predaja počítačov Mac tiež výrazne poklesli v porovnaní s minulým rokom.

Apple však má ešte jedno eso v rukáve. Bude ním náhlavná súprava Apple Vision Pro, ktorá sa dostane do predaja už o niekoľko týždňov. Zatiaľ nie je jasné, ako reakcie na Vision Pro ovplyvnia trh, no očakávania analytikov sú dosť nízke kvôli predpovediam predaja a vysokej cene zariadenia. Ak však niekto vie prekvapiť, je to práve spoločnosť Apple.

Prečítajte si tiež  Takto sa Steve Balmer, bývalý šef Microsoftu smial, keď Apple predstavil prvý iPhone v roku 2007

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacrumors
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.