Možno si aj vy pamätáte na kauzu s názvom „Batterygate“, ktorá sa týkala starších modelov iPhonov. V roku 2020 sa spoločnosť Apple dohodla, že zaplatí 500 miliónov dolárov na vyrovnanie hromadnej žaloby v USA. Používatelia obviňovali spoločnosť Apple z tajného obmedzovania výkonu niektorých iPhonov. Teraz konečne začala s vyplácaním odškodného.

Na oficiálnej webovej stránke venovanej tejto kauze sa uvádza, že platby sa pravdepodobne začnú vyplácať v januári tohto roku a vyplácanie bude prebiehať podľa plánu spoločnosti Apple. Portál MacRumors teraz prišiel s informáciou, že poškodení zákazníci dostávajú vyplatených 92,17 dolárov za jednu sťažnosť, čo nie je úplne najmenej.

Apple sa konečne odhodlal k vyplácaniu odškodného

Žaloba bola podaná ešte v decembri 2017 krátko po tom, čo spoločnosť Apple priznala, že obmedzila maximálny výkon niektorých modelov iPhonov starými batériami, aby zabránila nečakanému vypnutiu zariadení.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Apple tento systém zaviedol v systéme iOS 10.2.1, no v poznámkach k vydaniu aktualizácie sa o tejto funkcií nijako nezmienil. Vyzeralo to teda tak, že Apple chce donútiť majiteľov starších zariadení, aby pre nedostatočný výkon aktualizovali hardvér.

iPhone 6
Zdroj: Unsplash / Marc-André Julien

Spoločnosť Apple sa za svoju netransparentnosť ospravedlnila a v roku 2018 dočasne znížila cenu výmeny batérií iPhonov.

Napriek ospravedlneniu za spôsob akým o zmene informovala, spoločnosť Apple opakovane odmietla všetky obvinenia a nikdy nepriznala žiadne právne pochybenie.

V jednom zo svojich vyjadrení uviedla, že s urovnaním súhlasila len preto, aby sa vyhla zaťažujúcemu a nákladnému súdnemu sporu. Apple však už zrejme v tom čase vedel, že ide o obrovský problém a súd nemusí vyhrať.

Do skupiny, ktorá má nárok na odškodnenie boli zaradení všetci obyvatelia USA, ktorí vlastnili jeden z modelov iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus iPhone SE s operačným systémom iOS 10.2.1 alebo novším a iPhone 7 alebo iPhone 7 Plus s operačným systémom iOS 11.2 pred 21. decembrom 2017.

Konečný termín na podanie žiadosti o platbu bol v októbri 2020.

Prečítajte si tiež  Google si robí srandu z Apple v novej provokatívnej reklame: V tomto vraj iPhone zastáva za Pixelom

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -