Hodinky Apple Watch sú známe svojimi funkciami na sledovanie aktivity a tréningov. V rámci dlhodobého výskumu zameraného na srdcové zdravie a fyzickú aktivitu Apple analyzoval tréningové návyky maratónskych bežcov. Táto štúdia, ktorá sa začala v roku 2019 pokračuje už piaty rok. V predvečer Bostonského maratónu, ktorý sa koná 15. apríla 2024, sa výskumníci zamerali na zdravotné údaje získané od rôznych bežcov.

Do štúdie sa za posledné roky zapojilo viac ako 200 tisíc účastníkov. Z nich viac ako 1 500 bežcov absolvovalo spolu približne 2 623 maratónov. Polovica z nich pravidelne absolvuje bežecké tréningy na vzdialenosti 5 km alebo viac, zatiaľ čo približne 20 % z nich má za sebou aj tréningy dlhšie ako 10 km.

Apple Watch vám vypočítajú, za ako dlho by ste odbehli maratón

V štúdii chôdze takmer 54 % účastníkov zaznamenalo najdlhší jednorazový tréning na vzdialenosti aspoň 5 km, pričom takmer 14 % z nich prešlo aspoň 10 km. Výskumníci sa tiež zaujímali o prípravu účastníkov na maratón a zistili, že najrýchlejší bežci týždenne nabehali o 25 km viac než priemerní bežci, čo im pomohlo dosiahnuť lepšie výsledky v deň maratónu.

Apple Watch kalórie
Zdroj: SvetApple

Hoci väčšina účastníkov štúdie nebežala maratóny, výskumníci využili získané údaje z Apple Watch na odhad, ako dlho by im trvalo prekonať maratónsku vzdialenosť 42 km pri ich priemernej tréningovej rýchlosti. Na základe údajov z apríla 2023 odhadli, že polovica účastníkov by maratón zvládla za menej ako 90 dní.

Samozrejme to neznamená, že by bežci museli behať 90 dní v jednom kuse. Priemerný účastník štúdie však prejde vzdialenosť 42 kilometrov pri svojom tréningu (mimo bežnej chôdze) približne za takýto časový úsek. Apple Watch sú skvelým motivačným prostriedkom, vďaka ktorému sa môžu ľudia prekonávať a dosahovať dlhšie vzdialenosti v rámci behu na jeden tréning. Pomáhajú aj motivačné odznaky, ktoré tu za jednotlivé úspechy dosahujete.

Aj preto ich nákup odporúčame každému. Na zaznamenanie tejto aktivity vám stačia aj obyčajné Apple Watch SE 2. generácie, ktoré kúpite po kliknutí na tento odkaz za 275 € (bežná cena 329 €). A ak by ste chceli niečo sofistikovanejšie, Apple Watch Series 9, ktoré už majú aj oxymeter, EKG či teplomer kúpite po kliknutí na tento odkaz za 424 €(bežná cena 479 €). Oba modely sú vhodné na to, aby ste s nimi začali behať a zaznamenávať si svoju aktivitu do aplikácie Zdravie. Na začiatku stačia menšie vzdialenosti a potom môžete postupne pridávať.

Štúdia však upozorňuje, že tieto odhady môžu byť subjektívne, pretože nie všetci účastníci mali zapnutú funkciu automatického rozpoznávania tréningu na svojich Apple Watch. Tá poskytuje presnejšie údaje o fyzickej aktivite ako pasívne zaznamenávanie aktivity.

Spoločnosť Apple chce už na jeseň posunúť limity svojich inteligentných hodiniek opäť o krok dopredu. Pripravovaná generácia Apple Watch X ponúkne okrem nového dizajnu aj niekoľko nových funkcií. Je teda jasné, že sa máme na čo tešiť.

Prečítajte si tiež  Tíndedžeri milujú iPhone a Apple Watch. Android im príliš nevonia

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -