Technologický front sa vo vojnovom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou opäť hlási o slovo. Spoločnosť SpaceX poslala na Ukrajinu kamión plný používateľských terminálov Starlink. Elona Muska o túto pomoc poprosil podpredseda vlády Mykhailo Fedorov. Musk neváhal a okamžite poslal systém Starlink ako formu pomoci na boj proti ruskej invázii. Miliardár naviac dodal, že ďalšie terminály sú na ceste.

Prečítajte si tiež  Skupine Anonymous sa podarilo ukradnúť zoznam ruských agentov operujúcich po celom svete

Musk v odpovedi na výzvu prostredníctvom sociálnej siete Twitter uviedol, že satelitná internetová služba bola pre krajinu aktivovaná a že čoskoro dorazia ďalšie terminály. Dnes sa zdá, že tento sľub bol splnený, keď Musk na Fedorovov posledný tweet odpovedal: „Nie je začo.“

Starlink už dorazil na Ukrajinu

Keďže boje v ukrajinských mestách naďalej pokračujú objavili sa obavy, že by mohlo dôjsť ku kybernetickým útokom na kritickú internetovú infraštruktúru. To by mohlo sťažiť odchod správ z krajiny alebo narušiť ukrajincom kontakt s blízkymi aj okolitým svetom. Tieto obavy sa zvýšili po niekoľkých čiastočných výpadkoch, ku ktorým v posledných dňoch dochádzalo.  K riešeniu tohoto problému by mal dopomôcť Muskov internet Starlink.

Na to aby sa používatelia mohli pripojiť k systému Starlink, musia disponovať pripájacím terminálom. Ten pripomína malý biely satelit, ktorý SpaceX predáva priamo záujemcom o službu.  Vďaka jasnému výhľadu na oblohu môžu antény vysielať a prijímať signály zo všetkých aktívnych satelitov Starlink. Práve tieto terminály boli dodané na Ukrajinu, hoci z fotografie nie je jasné, koľko ich presne je.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -