Spoločnosť Apple nie je v súdnych sporoch žiadnym nováčikom, no napriek tomu nebýva vždy víťazom. Gigant z Cupertina by mohol už čoskoro utrpieť porážku v protimonopolnom spore Európskej únie so spoločnosťou Spotify, ktorá sa sťažovala na možnosti platby za svoju hudobnú platformu na zariadeniach s operačným systémom iOS.

Podľa agentúry Bloomberg chcú regulačné orgány EÚ prinútiť Apple, aby vo svojich aplikáciách dovolil konkurenčným službám, ako je Spotify, presmerovať používateľov na iné spôsoby platieb, než cez jeho vlastný systém, z ktorého má pomerne vysokú províziu. To vývojárom a tvorcom rôznych služieb pochopiteľne prekáža.

Za štandardné platby si totiž Apple pýta 30 % z celkovej ceny predplatného a po roku pravidelného platenia klesá provízia na stále pomerne vysokých 15 %.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Orgány EÚ sa chcú vyhrážať spoločnosti Apple, že pokiaľ svoje pravidlá a systém in-app nákupov v blízkej budúcnosti nezmení, riskuje pokutu až do výšky desiatich percent svojich ročných tržieb. Rozhodnutie by malo byť vynesené začiatkom roka 2024.

Apple bude zrejme musieť sprístupniť aj iné spôsoby platieb

Apple momentálne bráni aplikáciám informovať používateľov o inom spôsobe nákupu, ako prostredníctvom digitálneho obchodu App Store. Na druhej strane dovoľuje vývojárom informovať zákazníkov e-mailom.

Technologický gigant sa celé roky vyhovára, že toto obmedzenie zaviedol z dôvodu čo možno najväčšej bezpečnosti svojich zákazníkov. Nikoho, ale zrejme neprekvapí, že to firma robí predovšetkým pre svoj vlastný zisk.

Spotify na iPade
Zdroj: Unsplash / Heidi Fin

Ak sa nariadenie EÚ stane platným, Apple bude musieť svoje prísne pravidlo zrušiť. Zatiaľ nie je jasné, či Spotify bude môcť prijímať platby priamo vo svojej aplikácii, alebo bude len propagovať iné spôsoby platieb.

Spoločnosť Spotify nechcela dovoliť zákazníkom, aby si predplatili službu streamovania hudby za bežnú mesačnú cenu v rámci aplikácie pre iPhone, pretože by dostala menej peňazí kvôli už vyššie spomínaným 15 až 30 % províziám.

Spotify tvrdí, že nemožnosť informovať používateľov iPhonu o iných možnostiach platby je protisúťažná a monopólna. Uvidíme, ako tento sport vo finále dopadne.

Prečítajte si tiež  Spotify prichádza s dôležitým vylepšením: Chystá ho aj Apple pre Apple Music

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -