Apple Vision Pro je v predaji už niekoľko týždňov a za ten čas sa náhlavná súprava stala témou nejednej kontroverzie. Zatiaľ čo niektorí si headset pre virtuálnu a rozšírenú realitu pochvaľujú, iní používatelia nešetria kritikou. Apple v súvislosti so súpravou prišiel s prísne nastavenými ochrannými opatreniami na zabezpečenie súkromia užívateľov. Tieto opatrenia sú reakciou na obavy, ktoré v minulosti vyvolali podobné produkty.

Reč je napríklad o zariadení Google Glass, ktoré skončilo v podstate skôr ako začalo. Apple sa chce zavádzaním rôznych opatrení vyhnúť podobnému scenáru. Vývojári aplikácií tretích strán majú obmedzený prístup k údajom z kamery, čo im bráni vytvárať aplikácie, ktoré by mohli narušiť súkromie užívateľov.

Namiesto priameho prístupu k obrazu z kamery môžu vývojári požiadať o tzv. “okolité údaje”, ktoré sú generované trojrozmerným modelom okolia.

Tento model je založený na dátach z kamery a LiDAR senzorov. Prístup následne umožňuje aplikáciám mapovať prostredie bez toho, aby porušovali súkromie jednotlivcov.

Apple pristupuje k osobným dátam extrémne opatrne

Podľa informácií od bývalých zamestnancov spoločnosti Apple, ktoré priniesol portál The Information sa zdá, že Apple chce postupovať opatrne. Gogant z Cupertina si kladie za cieľ, aby sa Vision Pro nestali ďalšou kontroverznou technológiou ako Google Glass. Tieto okuliare spôsobili pred desiatimi rokmi rozruch kvôli obavám z narušenia súkromia.

Apple Vision Pro
Zdroj: Apple

Uvedené ochranné opatrenia však majú aj svoje nevýhody. Niektorí vývojári by uvítali prístup ku kamere, aby mohli vytvoriť interaktívnejšie aplikácie. Tie by umožnili používateľom interagovať s reálnymi objektmi vo svojom okolí.

Kombinácia umelej inteligencie a zmiešanej reality by mohla priniesť nové možnosti pre Vision Pro, no Apple najprv musí popracovať na tom, ako ošetriť prípadné ohrozenie dát používateľov.

Táto dilema medzi ochranou súkromia a inováciou je typická pre súčasný technologický priemysel. Poprední hráči musia nájsť rovnováhu medzi poskytovaním pokročilých funkcií a zabezpečením, aby ich produkty neohrozovali súkromie užívateľov.

Spoločnosť Apple je už dlhé roky známa svojim zameraním na súkromie a preto nepochybujeme, že sa s týmto problémom v blízkej budúcnosti popasuje.

Prečítajte si tiež  Apple Vision Pro sa začne predávať v ďalšej krajine. Kedy sa ho dočkáme na Slovensku?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -