Spoločnosť Apple intenzívne pracuje na zvýšení bezpečnosti svojich operačných systémov a zariadení, čím sa pýši takmer na každej konferencii. Postupom času sa však už stáva štandardom, že sa zabezpečenie systému podarí prelomiť.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Tento scenár sa opäť potvrdil, keďže hackerom sa podarilo vydať nový nástroj Jailbreak pre systémy iOS 15 a iOS 16. Za úpravou systémového kódu stojí tím Palera1n, ktorý sa o túto správu podelil na svojom Twitteri.

Čo je to Jailbreak?

Jailbreak pre iOS 13 je tu! Nájde sa v roku 2019 niekto, kto si ho vôbec nainštaluje?
Jailbreak pre iOS 13 je tu! Nájde sa v roku 2019 niekto, kto si ho vôbec nainštaluje?

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s Jailbreakom prinášame jednoduché vysvetlenie. Ide o balík nástrojov, ktorý odstraňuje softvérové obmedzenia na zariadeniach so systémom iOS a iPadOS.

Vďaka nemu môžu používatelia pristupovať k systémovým súborom a kódom a upravovať ich podľa svojich preferencií. K tomu patrí aj proces zvaný sideloading, vďaka ktorému je možné do zariadenia sťahovať softvér aj mimo obchodu App Store.

Jailbreak palera1n je založený na systéme checkm8 exploit,  objavenom ešte v roku 2019. Spoločnosť Apple sa neustále snaží predísť úpravám vo svojich systémoch, no nie vždy je to možné. Vďaka zmenám v častiach systému je možné docieliť zabránenie využívať exploit, no nie je možné ho natrvalo odstrániť v starších zariadeniach.

Podľa vývojárov stojacich za novou verziou nástrojov,  je Jailbreak kompatibilný s akoukoľvek verziou operačného systému od iOS 15.0 po iOS 16.2. Zatiaľ nie je jasné, či nástroj funguje aj s nedávno vydanou verziou iOS 16.3. Zoznam zariadení, na ktorých možno spustiť nový Jailbreak však nie je dlhý a jedná sa skôr o staršie zariadenia.

Zariadenia kompatibilné s Palera1n pre iOS 16

  • iPhone 8 a 8 Plus
  • iPhone X
  • iPad 5
  • iPad 6
  • iPad 7
  • iPad Pro (1. a 2. generácia)

Tím palera1n upozorňuje, že nový nástroj Jailbreak je stále experimentálny a zameraný na vývojárov. Proces je pomerne zložitý a vyžaduje počítač s operačným systémom Linux alebo Mac. Ďalšou vecou, ktorú treba mať na pamäti je, že v tejto chvíli je so systémom iOS 16 kompatibilných len niekoľko vylepšení.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -