iOS 13 už bolo predstavené pred skoro dvoma mesiacmi. Ubehlo to však? Po vývojárskej a tiež verejnej bete siahli tisíce zvedavých používateľov prakticky okamžite. Ako sa ale ukazuje, nemuselo to byť najmúdrejšie. Apple to celkom nezvládlo. iOS 13 obsahuje závažnú bezpečnostnú chybu.

iOS 13 obsahuje závažnú bezpečnostnú chybu

Beta verzia znamená “testovacia”. Inými slovami nie dokonalá, nie celkom dokončená. Je tu na to aby sme hlásili problémy Applu, ktoré ich následne odstráni aby bola finálna verzia úplne dokonalá. Ako to už býva práve v takýchto testovacích programoch sa môžu objaviť chyby. Pri beta verzií operačného systému je to prakticky nevyhnutné.

Predsa len ide o obrovský komplex prvkov, ktoré musia spolu dokonalo ladiť a len tak sa to urobiť nedá. Apple počas približne troj mesačného obdobia systém testuje a opravuje tisíce podnetov od vývojárov a verejnosti. Dnes sa ale objavila chyba, ktorá by možno nemusela byť ani v bete. Jedná sa o veľmi závažnú bezpečnostnú chybu, kedy sú ohrozené heslá používateľov iOS 13.

iPhone už nie je bezpečný. iOS 12.3 prelomený z Izraela. - svetapple.sk
iOS 13 obsahuje závažnú bezpečnostnú chybu. Zobrazuje vaše heslo. – svetapple.sk

Samozrejme, nemá k ním prístup len tak hocikto online ale ak sa váš iPhone dostane do nesprávnych rúk, môže to mať mimoriadne nebezpečný a negatívny efekt. Do adresára s heslami sa dá dostať bez akejkoľvek autorizácie.

Pozor komu dávate telefón do ruky

Dať do ruky váš telefón komukoľvek inému s nainštalovanou betou operačného systému iOS 13 môže byť celkom riziko. Je jedno či dotyčného poznáte alebo nie. Zneužiť môže vaše heslá. Paradoxne, chyba sa netýka prvej beta verzie ale až druhej či tretej. Ak je telefón odomknutý dávajte si pozor.

Pokiaľ chcete zobraziť všetky vami uložené heslá nie je veľký problém obísť zabezpečenie. Nemusíte pritom pritom zadávať otlačok prsta, tvár a ani heslo. Pravda, zo začiatku bude po vás adresár chcieť aby ste sa autorizovali. Po niekoľkých neúspešných pokusoch ale sám povolí a vpustí vás aj bez autorizácie. Vy tak vidíte všetko. Ak nechcete riskovať, prejdite radšej späť na iOS 12.

zdroj: 9to5mac

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here