Zariadenia od spoločnosti síce nepatria medzi tie najlacnejšie, no v prípade udržania ceny sú na tom lepšie, ako akékoľvek konkurenčné produkty. Podľa novej analýzy je rad iPhone 15 novým lídrom v oblasti udržania hodnoty. V tomto aspekte sa mu darí lepšie, ako jeho predchodcom a dominuje v rebríčku vlajkových lodí za rok 2023.

Posledná správa výskumnej spoločnosti SellCell, agregátora výkupných cien od viac ako 40 predajcov ukazuje, že rad iPhone 15 sa znehodnocuje výrazne pomalšie, než by ste možno očakávali. Najlepšie na tom je prémiový iPhone 15 Pro Max, ktorý rozdrvil vlajkové lode od spoločností Samsung, Google a OnePlus.

iPhone 15 si drží hodnotu oveľa lepšie ako konkurencia

Rad iPhone 15 preukazuje silnú odolnosť voči trhovej hodnote už od svojho uvedenia na trh v septembri 2023. Na začiatku tento rad zaznamenal v prvom mesiaci priemerné znehodnotenie 28,8 %.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Zaujímavé je však to, že v druhom mesiaci sa tento údaj zlepšil na 27,1 %, čo naznačuje opätovné zvýšenie hodnoty pred miernym poklesom na 27,9 % v treťom mesiaci. V súčasnosti je pokles hodnoty celého modelového radu na úrovni 27,4 %, čo zdôrazňuje trend trvalého udržiavania hodnoty.

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: YouTube / Karl Conrad

Pre porovnanie, Galaxy S23 od spoločnosti Samsung sa v tomto aspekte ani trochu nedokázal vyrovnať gigantovi z Cupertina. Rad S23 zaznamenal na konci prvého mesiaca predajov znehodnotenie 42,4 %, v druhom mesiaci 43,5 % a v treťom mesiaci 44,5 %. Toto poradie poukazuje na oveľa výraznejší pokles hodnoty, ako v prípade konkurenčného radu smartfónov od Apple.

Boli tu však aj väčší rekordmani. Napríklad séria OnePlus 11 stratila do dvoch mesiacov od uvedenia na trh až 51,5 % svojej hodnoty a počas tretieho mesiaca to trochu vylepšila, no strata na úrovni 48,5 % je aj tak pomerne výrazná.

iPhone 15 je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou iPhone 14 tiež výrazne silnejší v udržaní hodnoty. Najnovšie zariadenia spoločnosti Apple sa vo všetkých modeloch znehodnocujú až o 11 % menej, pričom v rovnakom období po uvedení na trh si v priemere zachovávajú o 5 % lepšiu hodnotu, ako rad iPhone 14.

Celkovo tieto údaje posilňujú dlhodobý trend, že iPhone je najlepším smartfónom z hľadiska udržania hodnoty. Dokonca existujú náznaky, že sa hodnota môže generačne ďalej zlepšovať. Kupujúcim sa naďalej oplatí kupovať jablkové zariadenia o to viac, že ďalší predaj alebo výmena predstavuje perspektívu do budúcnosti.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 je v predajoch pomerne slabý: Jednému modelu sa však darí extrémne a pre Apple je to skvelá správa

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -