Hoci sú moderné smartfóny dokonalými pomôckami takmer v každej životnej situácii, stále trpia obrovskou nevýhodou. Tou je výdrž batérie, ktorá sa len málokedy počas častého používania dosiahne za hranicu jedného dňa. Vďaka novému objavu sa však táto situácia môže už onedlho zmeniť.

Austrálski vedci dosiahli prelomový objav v tvorbe revolučných lítiovo-sírových batérií, ktoré môžu uchovávať až päťkrát viac energie ako zaužívané akumulátory. To všetko naviac umocňuje fakt, že tento scenár je možné dosiahnuť za polovičnú cenu, ako pri ich bežných lítiovo-iónových protikladoch.

Tím z Monash University v Melbourne tvrdí, že vytvoril novú štruktúru lítiovo-sírovej (Li-S) batérie, ktorá znižuje množstvo potrebného lítia a zároveň výrazne zvyšuje jej životnosť.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Podľa výskumníkov ich lítiová fólia pokrytá nanopórovým polymérom tiež udrží viac energie a bude o polovicu lacnejšia ako tradičné batérie.

Batérie pre smartfóny čaká revolúcia

iPhone batéria
Zdroj: Apple, Unsplash / Don Kaveen (úprava redakcie)

Doktorand a vedúci výskumník Declan McNamara uviedol, že nový tenký polymérny povlak, ktorý jeho tím navrhol výrazne zlepšil počet cyklov nabíjania v lítiovo-sírových batériách. Povlak podľa neho funguje ako lešenie pre lítium a pomáha mu opakovane sa nabíjať a vybíjať.

Je teda možné, že už onedlho by sme sa mali dočkať novej technológie v batériách, ktorá poskytne nielen viac výkonu a udržateľnosti energie, ale aj lepšiu spoľahlivosť.

Zatiaľ sa stále jedná iba o fázu výskumu, takže na reči o využití v praxi počas najbližších mesiacov by bolo priskoro. Jedno je však isté.

V prípade batérií pre spotrebnú elektroniku by sme sa mali dočkať výrazného posunu.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 odhaľuje prvý komponent: Apple využije novú technológiu
Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -