Téma iPhonu s portom USB-C je azda najčastejším otáznikom posledných mesiacov. Zdá sa, že Európska Únia konečne klepla jablkovej firme po prstoch. Európsky parlament dnes drvivou väčšinou hlasoval za presadenie USB-C ako spoločného nabíjacieho portu pre širokú škálu spotrebných elektronických zariadení. Tento zákon sa vzťahuje aj na iPhone a slúchadlá AirPods, pričom všetky zariadenia budú musieť presedlať na nový konektor do konca roka 2024.

Prečítajte si tiež  Týchto 5 Apple produktov prejde už čoskoro na USB-C. Niektoré by vás zrejme ani nenapadli

Návrh, núti všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky, ktorí predávajú svoje výrobky v Európe, aby zabezpečili, že ich zariadenia budú vybavené portom USB-C. Táto iniciatíva ovplyvní najmä spoločnosť Apple, keďže na mnohých svojich zariadeniach ešte stále používa konektor Lightning. Poslanci europarlamentu tvrdia, že tento krok zníži množstvo elektronického odpadu, bude riešiť udržateľnosť výrobkov a umožní pohodlnejšie používanie rôznych zariadení.

USB-C ako jednotný konektor pre EÚ

Za návrh hlasovalo 602 poslancov, iba 13 bolo proti a osem sa zdržalo hlasovania. Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím portom USB typu C. Od jari 2026 sa táto povinnosť rozšíri aj na prenosné počítače. Podľa nových pravidiel už spotrebitelia nebudú potrebovať pri každej kúpe nového zariadenia inú nabíjačku, pretože budú môcť používať jednu nabíjačku pre celý rad malých a stredne veľkých prenosných elektronických zariadení.

Kábel s konektorom Lightning a USB-C

Menovite sa bude jednať o všetky nasledujúce zariadenia, ktoré dobíjajú pomocou kábla a pracujú s výkonom do 100 W, vybavené portom USB typu C.

 • Mobilné telefóny
 • Tablety
 • Digitálne fotoaparáty
 • Elektronické čítačky
 • Slúchadlá a náhlavné súpravy
 • Prenosné herné konzoly
 • Prenosné reproduktory
 • Klávesnice 
 • Myši
 • Prenosné navigačné systémy
 • Notebooky

Výnimku dostanú menšie zariadenia

Všetky zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie, budú mať teraz rovnakú rýchlosť nabíjania, čo používateľom umožní nabíjať svoje zariadenia rovnakou rýchlosťou pomocou akejkoľvek kompatibilnej nabíjačky. Výnimky sa budú vzťahovať na zariadenia, ktoré sú príliš malé na to, aby ponúkali port USB-C, ako sú inteligentné hodinky alebo sledovače zdravia.

Apple Watch SE 2
Zdroj: Apple

Čo hovoríte na túto zmenu vy? Ste spokojný s jednotným konektorom pre všetky zariadenia alebo máte voči tomuto zákonu výhrady? Podeľte sa s nami o názor v sekcii komentárov pod článkom.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -