V posledných mesiacoch sa strhol hon na spoločnosť Apple zo strany viacerých vlád po celom svete. Výnimkou nie je ani Európska únia, ktorá nedávno schválila nový zákon, týkajúci sa elektronických zariadení. Práve kvôli tomuto zákonu bude musieť prejsť väčšina spotrebnej elektroniky (s niekoľkými drobnými výnimkami) na nabíjací port USB-C. V opačnom prípade sa v Európe nebude môcť predávať. A keďže Apple určite poslúchne, po desiatich rokoch to bude znamenať koniec pre jej obľúbený Lightning port.

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili päť produktov, ktoré sa v najbližších mesiacoch a rokoch dočkajú tejto veľkej zmeny. Aj keď má byť USB-C povinné až niekedy v roku 2024, mnohé zo zariadení ho ponúknu už skôr.

5. iPhone 15

iphone port bez portu usb-c európska únia
Zdroj: Macrumors

iPhone 15 by mal byť v roku 2023 vôbec prvým modelom, ktorý dostane nový USB-C štandard. Uzatvorí tak jednu dlhú kapitolu Lightningu, ktorá trvá už od roku 2012. Používatelia sa môžu tešiť na rýchlejší prenos dát, no problémom môžu byť zanedbateľne väčšie rozmery či nižšia spoľahlivosť. To, či to ale bude pravda ukáže až čas.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

4. iPad 10. generácie

Základný iPad v Apple Store
Zdroj: Apple

Jedným zo zariadení, ktoré by mohlo prejsť na USB-C už v roku 2022, je iPad 10. generácie. Jeho predstavenie by malo prebehnúť v priebehu septembra rovnako, ako sme na to boli zvyknutí pri jeho posledných troch generáciách.

Okrem USB-C sa v prípade nového základného iPadu môžeme tešiť aj na prepracovaný dizajn či výkonnejší procesor A14 Bionic. Očakáva sa, že opäť pôjde o ten najpopulárnejší tablet v ponuke.

3. AirPods 

Airpods 3 generácie v nabíjacom púzdre položené na modrom iPhone 13 od spoločnosti Apple
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

Nové pravidlá EÚ sa nevzťahujú iba na iPhone alebo iPad, ale aj na rôzne príslušenstvo, pričom výnimku netvoria ani slúchadlá AirPods. Práve ich nabíjacie puzdra prejdú na štandard USB-C buď koncom roka 2022 alebo začiatkom 2023.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

O tom, že to funguje, nás nedávno presvedčil aj mladý inžinier robotiky, ktorý zvládol prestavbu z Lightningu na USB-C bez väčších problémov úplne sám.

2. MagSafe Battery Pack

MagSafe Battery Pack
Zdroj: MacRumors

Aj keď je MagSafe Battery Pack, ktorý je dostupný od 99,00 € z nášho pohľadu veľmi nevydarený produkt, mnohí zákazníci sú presvedčení o opaku. Aj preto spoločnosť Apple pri hromadnom prechode na USB-C neukončí jeho predaj, ale jednoducho ho prispôsobí novej nabíjacej technológii.

1. Príslušenstvo pre Mac 

Apple Magic Mouse
Zdroj: sohrabosati

Na záver tu máme trojicu príslušenstva pre počítače Mac. Magic Keyboard / Trackpad a ani Magic Mouse dnes nedisponujú USB-C pripojením ale svoje vstavané akumulátory dobíjajú cez Lightning. S tým by však už mohol byť raz a navždy koniec. Dúfajme tiež, že Apple prepracuje aj relatívne hlúpy systém dobíjania zospodu pri Magic Mouse…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -