Koronavírus je témou číslo jedna a my sa tomu ani nečudujeme. Pre celý svet je to obrovský hrozba. Nákaza, ktorá si už vyžiadala desiatky obetí sa pomaly ale isto začína vyskytovať aj v Európe. Presne preto sa mnohí ľudia pýtajú, či je bezpečné preberať balíčky z tejto krajiny.

Môže sa koronavírus dostať na Slovensku aj v zásielke z Číny?

Epicentrum nákazy sa vyskytlo v čínskom meste Wu-Chan. Doposiaľ nikto neprišiel na to, kde sa vlastne vírus vzal (predpokladaný pôvod sú netopiere a hady, nakoľko epidémia postihuje aj zvieratá).

Čo sa ale vie je to aspoň to, že sa vie prenášať z človeka na človeka. V Európe je veľmi populárne nakupovanie vecí z Aliexpressu či Wishu (a podobných obchodov).

Naskytá sa nám teda otázka, či je preberanie zásielok z týchto krajín vôbec bezpečné. Existuje tu nejaké riziko, že by sa mohol koronavírus dostať až ku nám v balíčku s (napríklad) krytom na iPhone?

Môže sa koronavírus dostať na Slovensku aj v zásielke z Číny?
Môže sa koronavírus dostať na Slovensku aj v zásielke z Číny?

Môže sa objaviť koronavírus v zásielke z Číny?

V redakcii Xiaomiplanet.sk sa pokúsili získať odpoveď na otázku, či sa máme strachovať o to, že by sme sa nakazili zo zásielky z Číny. Denne ich na naše územie dorazia tisíce. Obavy sú teda na mieste. Odpoveď v tomto prípade poskytol epidemiológ, Zoran Radovanovic.

„Nie, pretože Čína je ďaleko. Tieto balíky putujú niekoľko týždňov a vírus nemôže prežiť tak dlho. Čas, ktorý prežije, závisí predovšetkým od podmienok – či je prostredie vlhké, tmavé a od toho, na akom povrchu sa nachádza. Vie totiž ľahšie prežiť na plastoch ako na kovoch. V prípade tohto vírusu je životnosť otázka hodín. Môže prežiť niekoľko hodín, ale nie niekoľko dní.“Zoran Radovanovic)

Ak ste si teda objednali balíček aj dnes, je veľmi nepravdepodobné, že by k vám dorazil z Číny do niekoľkých hodín. Zvyčajne trvá doprava 4-7 dní a to sa bavíme o kuriérskych službách (ktoré sú podstatne rýchlejšie). Objednávky z platforiem ako Wish a Aliexpress putujú celým svetom pokojne aj týždne, či dokonca mesiace, kým sa dostanú na adresu doručenia.

Ak by bola zásielka odoslaná chorým človekom aj dnes, nenakazili by ste sa…

Je tu v podstate nulová pravdepodobnosť, že by sa tu udržal koronavírus tak dlho aj za predpokladu, že balíček v Číny pochádzal od človeka, ktorý je nakazený a ktorý by toto ochorenie nejakým spôsobom nechcene preniesol na obálku alebo jej obsah.

Prečítajte si tiež  Je toto iPhone SE 2? Cez TikTok bolo pridané zaujímavé video.

Treba ale myslieť na to, že človek, ktorý vám balíček poslal vôbec nakazený byť nemusel. Tiež treba myslieť na to, že nás denne obklopujú aj iné produkty, ktoré dorazili medzičasom z Číny a s ktorými ste boli v kontakte pri čom o tom ani neviete. Nebudeme si klamať, že sa v tejto krajine produkuje skoro všetko, čo je okolo nás.

V neposlednom rade, keby v tomto smere hrozilo nejaké nebezpečenstvo, už by bolo dávno preverené a ministerstvo zdravotníctva by podobné zásielky stoplo. Netreba sa teda ničoho báť…

Môže sa koronavírus dostať na Slovensku aj v zásielke z Číny?
Môže sa koronavírus dostať na Slovensku aj v zásielke z Číny?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -