Spoločnosť Apple vydala varovanie pre používateľov iPhonov, v ktorom uvádza, že môžu byť cieľom nezabezpečeného hackerského útoku. Údajne za ním stojí štát (nebol bližšie špecifikovaný) a je mimoriadne sofistikovaný. Za následok by mohol mať kompletnú kompromitáciu vášho zariadenia. Varovanie sa týka až 92 štátov, v ktorých mohli byť používatelia vystavení tomuto typu nebezpečenstva.

Apple ešte v novembri roku 2021 avizoval svoj zámer informovať o špionážnych aktivitách, s ktorými sa priebežne stretáva. Nedávno spoločnosť potvrdila, že sa takéto incidenty skutočne odohrali. Podľa správy agentúry Reuters boli niektorí užívatelia upozornení na potenciálne nebezpečenstvo “žoldnierskeho spywaru”, ktorý by mohol umožniť vzdialený prístup k ich iPhonom.

Medzi postihnutými krajinami je známa hlavne India, kde sa takéto skutočnosti odohrali aj vo vládnom prostredí. Detaily o ostatných krajinách neboli poskytnuté, no keďže rozsah použitia vírusu bol dosť široký, na zozname mohlo skončiť pokojne aj Slovensko.

Apple sa bližšie o týchto aktivitách nevyjadril, no je to o dôvod viac, aby ste si dávali pri používaní iPhonu veľký pozor. Hoci sú tieto zariadenia bezpečné, stále nejde o 100 % zabezpečenie.

Indickej vláde sa varovania zo strany Apple nepáčia

iPhone SpyWare
Zdroj: DALL-E

Indická vláda už v minulosti kritizovala spoločnosť Apple za podobné upozornenia, kedy boli varovania zamerané predovšetkým na novinárov a členov vládnej opozície.

Tento krok vyvolal napätie medzi technologickým gigantom a indickou vládou, čo pôsobí tak, akoby trafená hus zagágala. Vzhľadom na tento fakt je možné, že posledné varovania môžu vyústiť v ďalšie diplomatické problémy.

Je to vcelku zaujímavá situácia, nakoľko Apple práve v Indii zásadným spôsobom rozširuje svoju výrobu. Podľa nedávnej správy pochádza z tejto krajiny každý siedmy iPhone. India sa môže stať pre Apple podobne strategický trh, ako Čína.

Takto sa môžete pred vírusom chrániť 

starší iPhone
Zdroj: Bing AI / Unsplash / AB (úprava redakcie)

Tento incident poukazuje na rastúce obavy z kybernetickej bezpečnosti a potrebu ochrany osobných údajov v digitálnom svete. Spoločnosť Apple preto varuje svojich používateľov pred pochybnými stránkami, kde sa môžu nachádzať odkazy na podobný spyware.

Gigant z Cupertina tiež upozorňuje na pravidelnú aktualizácie svojich operačných systémov, ktoré neustále zdokonaľujú zabezpečenie zariadení. Práve týmto spôsobom predídete tomu, aby sa do iPhonu dostal nebezpečný vírus.

Prečítajte si tiež  Facebook použil spyware aby špehoval používateľov. Zuckerberg čelí vážnemu obvineniu

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJReuters
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.