Spoločnosť Apple sa ocitla v hľadáčiku indických úradov, ktoré chcú prostredníctvom vyšetrovania a vládneho tlaku zdiskreditovať jej tvrdenia. Gigant z Cupertina totiž v krajine odhalil používanie špionážneho softvéru Pegasus, ktorý mal byť namierený proti novinárom a opozičným stranám.

V októbri spoločnosť Apple varovala nezávislých novinárov a opozičných politikov v Indii pred možnými hackerskými útokmi zo strany tamojšej vlády. To vyvolalo rýchlu reakciu vládnych predstaviteľov, ktorí sa namiesto riešenia obáv z hackerského útoku sústredili na spoločnosť Apple.

Spoločnosť Apple odhalila hackerské útoky indickej vlády

Strana Bharatiya Janata Party (BJP) verejne skúmala algoritmy spoločnosti Apple na detekciu hrozieb a začala vyšetrovanie bezpečnosti zariadení Apple.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Ako poukazuje správa Amnesty International, vysokopostavení predstavitelia administratívy súkromne naliehali na indických zástupcov spoločnosti Apple, aby zľahčovali vplyv týchto varovaní.

Spyware MacBook
Zdroj: Unsplash / Arnold Francisca

Napriek veľkému tlaku zo strany indickej vlády spoločnosť Apple zostala pri svojom postoji k varovaniam čo ukazuje problémy, ktorým technologickí giganti čelia voči asertívnym vládam.

V mnohých prípadoch boli cieľom útoku hlavní predstavitelia indických opozičných strán, ktorým hackli ich iPhony.

Spoločnosť Apple dokázala odhaliť tieto útoky a pokusy o sledovanie a priamo na situáciu upozorniť obete útokov. Práve tento krok poriadne rozčaroval vody v indickej vláde, ktorá sa chce v boji postaviť kalifornskej spoločnosti za osočovanie a nezákonné praktiky.

Indická vláda útok nepotvrdila, no ani ho nepoprela 

Vláda nepotvrdila ani nepoprela používanie špionážneho softvéru a nespolupracovala s výborom vymenovaným Najvyšším súdom, ktorý tieto záležitosti vyšetroval.

Dôkazov o cielenom sledovaní novinárov a predstaviteľov opozície v Indii aj naďalej pribúda. Situácia zatiaľ nenašla východisko, no jedno je jasné. Spoločnosť Apple môže v tomto konflikte zohrať kľúčovú rolu.

Prečítajte si tiež  Apple zamáva Číne pri výrobe ďalšieho produktu: Presúva sa do Vietnamu

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -