Spoločnosť Apple dnes sprístupnila siedmu beta verziu operačného systému macOS Ventura pre všetkých záujemcov. Táto verzia korešponduje s deviatou vývojárskou betou, ktorá bola vydaná začiatkom tohto týždňa. Systém, ktorý firma predstavila ešte počas konferencie WWDC prešiel niekoľkými beta verziami, no nie všetky novinky dorazia pri spustení aktualizácie. Všetko ale nasvedčuje tomu, že jablková spoločnosť sprístupní oficiálnu aktualizáciu všetkým používateľom už o niekoľko týždňov.

Prečítajte si tiež  Obišli obmedzenie spoločnosti Apple. MacOS 13 Ventura bude možné nainštalovať aj na staršie počítače Mac

Beta verziu macOS 13 Ventura ako aj ďalšie beta verzie si môžete stiahnuť cez internet po nainštalovaní príslušného profilu z oficiálnej webovej stránky spoločnosti Apple pre beta testovanie do iPhonu alebo iPadu s názvom Apple Beta Software Program. Nižšie sme zhrnuli najväčšie novinky prichádzajúcej aktualizácie macOS Ventura.

Stage Manager v úlohe hlavného dirigenta

Spoločnosť Apple dnes oznámila ďalšiu verziu systému macOS s názvom macOS Ventura s niekoľkými novými funkciami vrátane funkcie Stage Manager, ktorá vám pomôže spravovať všetky okná. Jedná sa tak no novú formu multitaskingu, vďaka čomu bude ľahšia nie len práca s jednotlivými aplikáciami, ale aj celková orientácia v prostredí macOS.

Funkcia Stage Manager vám pomôže sústrediť sa na používanú aplikáciu bez akéhokoľvek rozptyľovania tým, že všetky momentálne nepoužívané aplikácie usporiada po stranách obrazovky, pričom hlavná aktívna aplikácia zostane uprostred.

Vylepšené vyhľadávanie Spotlight a natívne aplikácie

MacOS Ventura tiež vylepšuje Spotlight vyhľadávanie pomocou funkcie Rich Results, ktorá taktiež prichádza aj do iOS a iPadOS. Táto možnosť má za úlohu používateľom sprístupniť vykonávanie akcií priamo zo Spotlightu. Vyhľadávanie Spotlight bude odteraz zahŕňať operácie viacerých aplikácií vrátane Fotiek aj s využitím živého textu a ďalších vychytávok.

Súčasťou macOS Ventura je aj veľké vylepšenie aplikácie Mail na Macu. Funkcia Undo Send umožní používateľom zrušiť odoslaný e-mail niekoľko okamihov po jeho odoslaní. Používatelia teraz budú môcť aj plánovať e-maily a pridávať pripomenutia na ďalšie kroky. Ak si teda nie ste istý mailom, ktorý ste práve odoslali, funkcia Undo Vám dopomôže k vráteniu mailu a jeho dodatočnej editácii.

Apple tiež vylepšuje aj ďalšie natívne aplikácie, z ktorých si pýta pozornosť najmä Safari. Natívne Apple vyhľadávanie uľahčí zdieľanie kariet s priateľmi a rodinou pomocou funkcie Zdieľané skupiny kariet. Zdieľané skupiny kariet sa budú nachádzať na paneli ponuky Safari a umožnia používateľom lepšiu komunikáciu aj s vizuálnymi prvkami.

Noviniek sa dočkalo aj zabezpečenie, na ktoré Apple kladie veľký dôraz. Heslá budú v macOS Ventura figurovať pod názvom Passkeyss, pričom sa nezmení iba názov tejto funkcie. Passkeys používa na overenie používateľa Touch ID alebo Face ID v závislosti od hardvérového vybavenia. Vďaka snímaču si vytvorí jedinečný digitálny kľúč, ktorý sa nedá podvrhnúť a ten použije pri prihlasovaní.

iPhone ako kamera pre Mac: Prečo nie? 

Ďalšou zaujímavou novinkou je vylepšenie aplikácie Handoff, vďaka čomu môžu používatelia jednoduchým kliknutím presunúť hovor z iPhonu alebo iPadu na Mac, ak je zariadenie v blízkosti počítača.

Veľkou vychytávkou je aj možnosť premeniť iPhone na webovú kameru pre Mac. Funkcia funguje bezdrôtovo a podporuje všetky aplikácie, nielen FaceTime. Ponúka aj portrétový režim a efekty Studio Light.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here