Spoločnosť Apple predstavila pred pár mesiacmi novú generáciu operačného systému macOS 13 Ventura, ktorá priniesla celú radu vylepšení. Negatívnou stránkou veci ale je, že ju už neinštalujete na niektoré počítače Mac. Posledný rok, ktorý sa objavuje v podpore je 2017, čo môže zamrzieť niektorých majiteľov starších zariadení. Našťastie však pomaly vzniká riešenie.

To nesie názov OpenCore Legacy Patcher a stojí za ním šikovná skupina vývojárov, ktorá sa rozhodla priniesť používateľský zážitok z najnovšieho macOS 13 Ventura aj na staršie Macy.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Je síce pravda, že niektoré funkcie budú pravdepodobne obmedzené, no väčšina najdôležitejší noviniek by mala byť k dispozícii rovnako, ako na modernejších MacBookoch či iMacoch.

Využili princíp z počítačov Hackintosh

Hackintosh (Lenovo so systémom Apple Os)
Zdroj: MacintoshMen

No a ak sa pýtate, ako je to vlastne možné, odpoveď je jednoduchá. Ako uvádza 9to5mac, vývojári využili na spustenie macOS 13 Ventura na starších Apple zariadeniach princíp, ktorý je už roky uplatňovaný na inej platforme.

Týka sa práve počítačov Hackintosh (klasických „Windows PC“), na ktorých beží operačný systém macOS.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Uvidíme, ako bude toto riešenie fungovať v praxi, no pokiaľ bude mať váš MacBook alebo iMac dostatočne silný hardvér, nemuseli by ste pociťovať žiadne problémy. Samozrejme, ak je počítač vybavený starším procesorom, grafikou či slabšou RAM, vo výsledku bude lepšie zostať na staršej verzii macOS 12 Monterey. Tá oficiálne podporuje zariadenia aj z roku 2013.

Apple môže všetko zmeniť. Má na to 2 mesiace 

Otázne tiež zostáva, ako sa s týmto riešením popasuje samotné Apple. Prichádza totiž vo fáze beta testovania, pričom oficiálne vydanie macOS 13 Ventura je od nás vzdialené ešte približne 2 mesiace (hovorí sa, že Apple ho vydá spolu s iPadOS 16 v októbri)

Vývojári v Cupertine teda teoreticky môžu zapracovať na obmedzení, ktoré aktuálny spôsob inštalácie najnovšieho systému do starších počítačov Mac zakáže. Nebolo by to vôbec prekvapivé.

Dajte nám vedieť do komentára, či by ste podobnú zmenu podstúpili aj vy.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -