To, že hlava jednej z najziskovejších spoločností sveta zarába poriadny balík peňazí nie je žiadnym prekvapením. Príjem Tima Cooka však v porovnaní s ostatnými rokmi zažil pokles. Podľa vyhlásenia, ktoré pred niekoľkými dňami zverejnila spoločnosť Apple, bol príjem šéfa spoločnosti Apple Tim Cooka v minulom roku „len“ 63,2 milióna dolárov. Ide o výrazný pokles oproti 99,4 miliónom dolárov z roku 2022.

Cookov celkový príjem pozostával z pevného platu, ktorý činí 3 milióny dolárov, 47 miliónov dolárov v odmenách v podobe akcií, 10,7 miliónov dolárov v odmenách za dosiahnutie cieľov a 2,5 milióna dolárov v ďalších odmenách, ktoré zahŕňali príspevky do dôchodkového plánu.

Keďže ide o najvyššie postavenú osobnosť v rebríčku jablkovej firmy, nechýba ani poistenie v prípade smrti, náhrada za dovolenku, či náklady na ochranu a náklady na súkromné lety.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Cookov zisk sa síce znížil, no napriek tomu je poriadne vysoký

Cook momentálne vlastní niečo vyše 3,2 miliónov akcií spoločnosti Apple a ďalších 1,3 miliónov akcií RSU, ktoré však ešte oficiálne nezískal.

Tim Cook Apple Logo
Zdroj: Midjourney

V roku 2023 sa predstavenstvo spoločnosti Apple, akcionári a aj samotný Cook dohodli na znížení odmeny. Jej pôvodná plánovaná výška bola 49 miliónov dolárov, avšak táto čiastka bola napokon prekonaná vďaka ohromným výkonom spoločnosti Apple.

Na rok 2024 je Cookova plánovaná odmena v podobe akcií 50 miliónov dolárov, z ktorých 75 % je závislých od dosiahnutého zisku. V skratke, čím viac zarobí Apple, tím lepšie sa bude mať aj jeho šéf.

Tim Cook však nebol jediným zástupcom spoločnosti, ktorý si na svoj účet pripísal poriadne mastnú sumu. Ostatní poprední manažéri vrátane Lucu Maestriho, Kate Adamsovej, Deirdre O’Brienovej a Jeffa Williamsa dostali každý približne 27 miliónov dolárov, väčšinou v podobe odmien v akciách.

Prečítajte si tiež  CEO Apple Tim Cook posiela niektorým zákazníkom e-maily

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsec.gov
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.