Hoci nový iOS 16 prinesie množstvo nových funkcií, nie všetky budú k dispozícii hneď v rámci vydania prvej aktualizácie. Rovnaký scenár prebehol aj minulý rok s novinkami v iOS 15. Niekoľko funkcií bolo odložených už počas beta cyklov, zbytok sa spoločnosť Apple jednoducho rozhodla neuviesť. Zdá sa, že história sa znova zopakuje pri prichádzajúcom systéme iOS 16 a preto sme pre Vás zhrnuli všetky novinky, na ktoré si budeme musieť počkať o niečo dlhšie.

Prečítajte si tiež  iOS 16 vs iOS 15: Aký rýchly je nový operačný systém od Apple vrámci prvej bety?

Jednou z najväčších vychytávok v iOS 16 je bez pochýb prepracovanie uzamknutej obrazovky. Jadro funkcionality dorazí už na jeseň, no niektoré menšie možnosti prídu až neskôr v postupných vlnách nasledujúcich aktualizácií. Konkrétne sa jedná o nižšie uvedené funkcie.

Živé Aktivity

Live Activities alebo ak chcete – Živé Aktivity predstavujú funkciu, vďaka ktorej budú mať používatelia lepší prehľad o dianí v aplikáciách v reálnom čase. Vďaka tejto možnosti bude možné sledovať výsledky zápasov, pozorovať stav objednávok a mnoho iného.

Rozhranie API pre Živé Aktivity

Toto rozhranie má za úlohu prínos nástrojov pre developerov, vďaka ktorým bude možné pripraviť náhľady pre spomínané aktivity. Nové možnosti budú k dispozícii ako pre natívne apky, tak aj pre aplikácie tretích strán.

Aplikácia Freeform

Počas WWDC sme mali možnosť vidieť novú apku pre iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura s názvom Freeform, ktorá predstavuje nový spôsob zdieľaných projektov vo forme flexibilného plátna pre brainstorming.

S aplikáciou Freeform budú mať používatelia k dispozícii priestor na navrhovanie nových projektov, spoluprácu v reálnom čase a zároveň chatovanie cez iMessage alebo hovory cez FaceTime. Freeform však dorazí až na dochádzajúcich doplnkových aktualizáciách a nie hneď pri štarte nových systémov.

Nové funkcie pre Game Center

Pri uvedení systémov iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura bude chýbať aj niekoľko funkcií týkajúcich sa hernej platformy Game Center. Podobne ako pri vyššie ohlásených novinkách, aj tieto dorazia k verejnosti o čosi neskôr.

Podpora SharePlay: Hry, ktoré využívajú podporu Game Center pre viacerých hráčov, sa dočkajú integrácie populárnej možnosti SharePlay. Hru si tak budeme môcť zahrať s priateľmi aj v rámci hovoru FaceTime.

Integrácia kontaktov: Kontakty budú schopné zobrazenia profilov vašich priateľov v Game Center. Ťuknutím na konkrétny kontakt sa zobrazia všetky informácie o dosiahnutých úspechoch, hraných tituloch a mnoho ďalšieho.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -