Pojem umelá inteligencia sa v technologickom priemysle skloňuje čoraz častejšie. Skupina súčasných a bývalých pracovníkov z OpenAI a Google DeepMind sa spojila, aby upozornila na potenciálne nebezpečenstvá spojené s prvkami AI. Podľa nich je pokročilá umelá inteligencia nedostatočne regulovaná firmami, ktoré túto technológiu vyvíjajú.

V otvorenom liste poukazujú na rôzne hrozby, ktoré AI predstavuje. S niektorými z nich sa stretávame takmer každý deň. Ako príklady možno uviesť zvyšovanie sociálnych nerovností a šírenie dezinformácií a hoaxov. Čoraz častejšie sa tiež stáva, že ľudia stratia kontrolu nad autonómnymi AI systémami, čo môže mať katastrofálne dôsledky.

Technologické spoločnosti sú aktuálne motivované vysokým finančným ziskom, aby pokračovali vo vývoji AI bez zdieľania informácií o bezpečnostných opatreniach alebo rizikách.

Autori listu tvrdia, že je na zamestnancoch, aby neboli ticho a hovorili o týchto negatívach pretože vládny dohľad je nedostatočný. Zamestnanci, ktorí sú viazaní dohodami o mlčanlivosti, majú ale obmedzené možnosti, ako vyjadriť svoje obavy.

Umelá inteligencia potrebuje podľa OpenAI väčšiu reguláciu

V liste sa vyzýva na poskytnutie silnej ochrany pre oznamovateľov, ktorí upozorňujú na riziká AI. Autori sú taktiež za vytvorenie prostredia, kde môžu zamestnanci bezpečne a anonymne komunikovať svoje obavy s vedením firiem, regulačnými orgánmi a odbornými nezávislými organizáciami.

GPT-4o
Zdroj: OpenAI

Pod list sa podpísalo celkom 13 zamestnancov, vrátane siedmich bývalých pracovníkov OpenAI, štyroch súčasných zamestnancov OpenAI, jedného bývalého zamestnanca Google DeepMind a jedného súčasného zamestnanca Google DeepMind.

Nemusí byť náhoda, že tento list prichádza v čase, kedy Apple plánuje odhaliť vlastné prvky generatívnej AI v rámci systému iOS 18.

Gigant z Cupertina údajne uzavrel dohodu s OpenAI o začlenení ChatGPT do svojho operačného systému. Je preto možné, že vzhľadom na eskaláciu situácie môže dôjsť k určitým zmenám. Nechajme sa prekvapiť, ako to všetko dopadne.

Prečítajte si tiež  Umelá inteligencia v iOS 18 bude dostupná len na týchto iPhonoch

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -