Najnovšie verzie operačného systému iOS prinášajú množstvo zaujímavých funkcií a možností, ktoré sú však na prvý pohľad skryté. Mnohí používatelia tak o nich ani netušia. Keď ich ale raz objavíte, pravdepodobne si ich nebudete vedieť vynachváliť. Ktoré konkrétne sa oplatí vyskúšať?

1. Ovládanie funkcií klepnutím

iPhone 14 Pro
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Vedeli ste, že vybrané funkcie iPhone viete zapínať aj tak, že dvakrát alebo trikrát poklepkáte po zadnej strane telefónu? Túto funkciu si aktivujete cez nastavenia. Kliknite na „Prístupnosť“, zvoľte možnosť „Dotyk“ a úplne na spodku celého menu nájdete položku „Zadné klepnutie“. V nej si môžete zvoliť, čo sa má stať, keď prstami jemne 2-krát alebo 3-krát klepnete na zadnú stranu smartfónu.

Naša rada: Váš iPhone viete nastaviť napríklad tak, aby po dvojitom klepnutí spravil screenshot obrazovky.

2. Prispôsobenie ovládacieho centra

ovládacie centrum iPhone
Zdroj: Unsplash / Sara Kurfess

Ovládacie centrum sa vám zobrazí, keď potiahnete dolu pravý horný roh obrazovky. Viete cezeň zapínať Wi-Fi, dáta či baterku a ovládať mnohé ďalšie funkcie. Toto menu však nie je fixne dané a dokážete si ho prispôsobovať podľa vašich predstáv. Medzi skratky si tak môžete pridať niektoré vaše obľúbené funkcie, ku ktorým chcete mať okamžitý prístup.

V nastaveniach kliknite na „Ovládacie centrum“ a zo zobrazeného zoznamu si zvoľte funkcie, ktoré do neho chcete pridať.

3. Zmena klávesnice na trackpad

iPhone klávesnica
Zdroj: Unsplash / Priscilla Du Preez (úprava redakcie)

Zvyknete na vašom iPhone písať dlhšie texty? V tom prípade vás určite občas nahnevá, že keď potrebujete v predchádzajúcich riadkoch niečo vymazať alebo doplniť, kurzor sa vám nedarí trafiť pred dané písmenko v slove. Na tento problém však existuje veľmi jednoduché riešenie. Stačí si aktivovať trackpad podržaním medzerníka na klávesnici. Následne sa klávesnica zmení na dotykovú plochu, po ktorej viete hýbať prstom. Vďaka tomu veľmi ľahko posuniete kurzor na požadované miesto v texte.

Praktický tip: Niektoré z uvedených funkcií nemusia fungovať na starších modeloch iPhone, ktoré nemajú najnovšie verzie operačného systému iOS. Ak chcete všetky praktické funkcie využívať aj vy, pouvažujte nad kúpou nového iPhone. Ak sa vám aktuálne ceny zdajú vysoké a s kúpou sa neponáhľate, počas akcie Nay Black Friday ho viete nájsť v ponuke za výhodnú cenu. Tento rok sa bude konať Black Friday 24. novembra.

4. Skenovanie dokumentov

iPhone 7 Plus
Zdroj: Unsplash / Dennis Cortes

Máte papierový dokument, ktorý potrebujete prepísať do digitálnej podoby? Zabudnite na prácne ručné písanie. Ak máte iPhone s operačným systémom iOS 15 alebo novším, stačí si otvoriť poznámky, kliknúť na ikonku fotoaparátu a zvoliť možnosť „Skenovať dokumenty“. Následne už len namierite objektívy telefónu na daný dokument, čím sa zoskenuje a všetky texty z neho sa pridajú do poznámky.

Prečítajte si tiež  AirPods Pro môžu pomôcť iPhonu s lepšou výdržou batérie.

5. Jednoduché kopírovanie fotiek

iPhone fotky
Zdroj: Unsplash / Brett Wharton

Potrebujete do poznámok, správ či inej aplikácie vo vašom iPhone pridať fotku z galérie alebo webu? Najjednoduchšie to spravíte týmto jednoduchým trikom. Na fotke stačí chvíľku podržať prst, na základe čoho vystúpi daný záber do popredia. Druhým prstom si následne môžete na displeji otvoriť aplikáciu, do ktorej chcete fotku vložiť. Potom ju už len pustíte, čím sa automaticky vloží.

6. Využite iPhone kalkulačku na maximum

iPhone kalkulačka
Zdroj: Pexels

Na prvý pohľad vyzerá iPhone kalkulačka veľmi jednoducho. No vedeli ste, že keď váš telefón otočíte na šírku, prepne sa do módu vedeckej kalkulačky? Môžete tak využívať množstvo pokročilých funkcií.

Vyskúšajte: Keď sa pomýlite pri písaní čísel, nemusíte celý riadok vymazať stlačením tlačidla „C“ a opätovne ho písať odznova. Potiahnite prstom doľava alebo doprava cez zadané číslo a vymaže sa iba jeho posledná číslica.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJINZERCIA
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.