Face ID je perfektný systém. Ak ste si naň už zvykli, určite vám občas lezie na nervy, keď do iPhonu priateľa/priateľky musíte zadávať vždy heslo lebo vás nerozozná. Face ID nemusí pri tom zaznamenávať len jednu tvár. Ako nastaviť Face ID tak aby ho mohla odomykať aj iná osoba?

Ako nastaviť Face ID tak aby ho mohla odomykať aj iná osoba?

Face ID je pravdepodobne najbezpečnejší prvok vrámci iOS aký sme tu kedy mohli mať. Je omnoho silnejší ako heslo či otlačok prsta. Má ale jednu nevýhodu. Zvykli sme si na to, že si dokáže zapamätať len jednu tvár. Kým napríklad do Touch ID ste mohli zadať hneď niekoľko prstov, vďaka čomu sa do vášho zariadenia bez zbytočných problémov dostal aj váš/vaša priateľ/priateľka, pri Face ID takáto možnosť nie je. Existuje ju tu ale niečo, čo to v podstate ponúka. Môžete to ale využiť iba raz, na jednu osobu.

Navyše ak si túto funkciu raz nastavíte, pravdepodobne kvôli strojovému učeniu nejde zrušiť. Môžete teda jedine vymazať svoj celý profil vrámci Face ID. Funkcia sa nazýva „alternatívny vzhľad“.

Ako si môžem nastaviť alternatívny vzhľad?

Celé nastavenie je vlastne veľmi jednoduché a zaberie vám asi 2 minútky vášho života. V prvom rade musíte prejsť do aplikácie Nastavenia a tu vyhľadať trochu nižšie políčko „Face ID a kód“.

Po kliknutí na toto okienko si od vás kvôli bezpečnosti iPhone vypýta heslo. To zadáte a dostanete sa do nastavenia Face ID. V tejto sekcii si môžete nastaviť okrem iného napríklad aj to, pre ktoré aplikácie má povolené Face ID fungovať .Taktiež sa tu nastavuje vyžadovanie pozornosti. To funguje tak, že na to aby sa váš telefón odomkol, musíte sa naň najprv pozrieť. Nás však zaujíma kolónka „Nastaviť alternatívny vzhľad“.

Kliknite na túto možnosť a otvorí sa vám centrum skenovania tváre. Pozor, tu už neskenujte svoju tvár ale práve povedzme tvár vášho priateľa prípadne priateľky. Po tom ako prebehne nastavenie Face ID, bude môcť k vášmu iPhonu pristupovať rovnakým spôsobom ako vy. Už nikdy teda nebude musieť zadávať manuálne heslo.

Ako nastaviť Face ID tak aby ho mohla odomykať aj iná osoba? - svetapple.sk
Ako nastaviť Face ID tak aby ho mohla odomykať aj iná osoba? – svetapple.sk

Domnievame sa, že táto funkcia (ktorá nebola dostupná na iPhone X s iOS 11 ale až s príchodom iOS 12) vznikla skôr na to aby ste sa mohli naskenovať povedzme v prípade, že používate okuliare alebo niečo podobné s čím má Face ID problém. To sa síce neustále učí ale niekedy nefunguje tak ako má, máme s tým osobné skúsenosti.

Prečítajte si tiež  Herná služba xCloud mieri na televízne obrazovky. Dočkáme sa jej aj na Apple TV?

Dioptrické/slnešné okuliare sú niečo, čo vie technológiu poriadne zmiasť v prípade, že ste si tvár naskenovali napríklad bez nich. Každopádne ak si nastavíte alternatívny vzhľad mohla by fungovať lepšie. Na druhú stranu sa dá evidentne funkcia využiť aj na to aby mal do iPhonu prístup cez Face ID aj niekto iný ako vy. Ak vám to teda vyhovuje a nevadí, využite to. Sami sme to otestovali na iPhone XS a tiež novom iPhone 11 a musíme povedať, že to funguje bezchybne…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.